BRATISLAVA. Ak hodnotíte kvalitu vajíčka podľa pekne sfarbeného žĺtka, môžete sa zmýliť.
Výsledky testov časopisu dTest ukázali, že za výraznými žĺtkami môže byť aj farbivo, ktoré farmári pridávajú do krmiva pre sliepky.
„Najtmavšie žĺtky mali vajcia z klietkových chovov. Práve tie však boli prifarbené kantaxantínom,“ povedal Václav Beneš z dTestu.
Splnili európske limity
Vajíčka
Označovanie
Na vonkajšej strane obalov:
- kód triediarne,
- trieda akosti,
- hmotnostná trieda S až XL,
- dátum minimál. trvanlivosti,
- odporúčanie uchovávať vajcia po nákupe v chlade,
- údaje o spôsobe chovu,
- vysvetlenie významu kódu výrobcu (na obale alebo vnútri).
Zdroj: Nariadenie EK
Analýza ukázala, že toto farbivo bolo v polovici testovaných vajec. Preverili 12 výrobkov od klietkových až po biochovy a domáce vajcia. V biovajciach farbivo nenašli.
Farbivo kantaxantín označené ako E 161 g, sa nachádza v niektorých morských riasach a hubách, vyrába sa aj umelo.
Pridaním do krmiva spôsobí napríklad ružovejšie sfarbenie lososov či výrazne žlté žĺtky. Uvádzať farbivá na obale vajíčok firmy nemusia.
Testované vajcia podľa Beneša s rezervou splnili európske limity na prítomnosť tohto farbiva.
Na to, aby ich prekročili, by musel človek zjesť 14 vajec denne s najvyššou nameranou hodnotou, dodáva. To platí aj pre deti.
Na žiadosť zákazníka
Dofarbovanie žĺtkov priznala firma Begokon.
„Obchod a spotrebitelia žiadajú hnedoškrupinové vajcia s pekne vyfarbeným, takmer sýto žltooranžovým žĺtkom,“ hovorí vedúci útvaru servisu zvierat Begokon Martin Mellen.
Priznal, že vlani prifarbovala firma vajíčka syntetickými žltými a červenými farbivami. Dnes však používajú len prírodné.
„Ak si spotrebiteľ žiada intenzívnejšie zafarbenie žĺtka, prifarbujeme vajíčka pridaním aj červeného farbiva - kantaxantínu,“ hovorí. Bez prifarbenia sú všetky biovajcia, dodáva.
Sťažnosť na žĺtky
Veterinári riešili v apríli jeden podnet, ktorý sa týkal nevyhovujúcej farby žĺtkov vajec od firmy Novogal z Dvorov nad Žitavou.
„Sťažovateľ mal podozrenie, že sa pri produkcii vajec použili syntetické farbivá,“ vraví Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Analýza však toto podozrenie nepotvrdila.
Použitie syntetických farbív Novogal vylučuje. „Naše vajcia netreba prifarbovať,“ hovorí Ladislav Birčák. Dodáva, že farebnosť žĺtka ovplyvňujú karotenoidy a xantofily.
Tie sú v obilovinách, najmä v kukurici. Ak je podiel kukurice v kŕmnej zmesi nižší, napríklad pre jej nedostatok či vyššie ceny, niektoré podniky to riešia pridaním farbív, vysvetľuje Birčák. To sa netýka kŕmnych zmesí, ktoré podnik nakupuje, dodáva.
Farbivá pridávali len do špeciálnej zákazky pre talianskeho cestovinára, hovorí Birčák. „Do zmesí sme pridávali Talianmi dodávaný komponent s obsahom farbiva na intenzívnu žltú,“ hovorí. Išlo však podľa neho o prírodné farbivo.
Piešťanská firma Gyron – Hyfa tvrdí, že vajíčka neprifarbuje.