BRATISLAVA.
Dôvodom je, že súčasná vláda zdedila zákon s približne 800 pripomienkami a jeho dopracovanie trvalo rok, upozornil v utorok v Národnej rade minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).
Právnu normu však napriek tomu označil za prelomovú v oblasti komunikácie občanov a podnikateľov s verejnou mocou.
"Doteraz väčšina komunikácie prebiehala v listinnej, papierovej podobe. Týmto zákonom tieto pomery meníme. Zavádzame elektronickú komunikáciu ako hlavnú formu komunikácie s verejnou mocou, zároveň ju zjednodušujeme, zrýchľujeme a zjednocujeme," avizoval.
Igor Hraško (OĽaNO) ocenil, že väčšinu novej právnej normy preberáme z Českej republiky, kde systém elektronickej štátnej správy už funguje.
Zároveň však upozornil, že v susednej krajine je elektronické doručovanie nadradené ostatným typom komunikácie a tak by to malo byť aj u nás.
"Pokiaľ by si mali úradníci v úradoch vyberať, mohli by si vybrať spôsob, ktorý je pre nich zaužívaný a ťažšie by sa zavádzala elektronická komunikácia," varoval v rozprave k návrhu.
Jeho stranícky kolega Jozef Viskupič upozornil práve na to, že Slovensko pri zavádzaní e-Governmentu mešká. Nová forma komunikácie bude podľa neho prínosom, pokiaľ sa zavedie princíp, že po úradoch nebude obiehať občan, ale informácia.
"V prvom rade by mala zabezpečiť uľahčenie života občanom a zefektívniť prácu štátnej správy," zdôraznil.
Rezort financií je podľa Kažimíra otvorený diskusii s akýmkoľvek poslancom, predstaviteľom neziskového sektora či rôznych odborných združení na túto tému.
"Máme prázdniny pred sebou, môžeme sa do druhého čítania o týchto veciach baviť. Dvere sú absolútne otvorené," odkázal opozičným zákonodarcom. Zároveň ich však poprosil, aby sa vyhli pozmeňovacím návrhom k zákonu bez ich predchádzajúceho prediskutovania s ministerstvom.