V štátnych aj v niektorých súkromných nemocniciach zatiaľ sestrám z platov neuberú.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Sestry a pôrodné asistentky nemajú nárok na vyššie platy, ktoré im zákonom priznal štát od vlaňajšieho prvého apríla.
Ústavní sudcovia na neverejnom zasadnutí pléna rozhodli, že zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s ústavou.
Niektoré sestry, najmä v štátnych nemocniciach, si vďaka nemu polepšili mesačne o desiatky až stovky eur. Iným zasa zmenili zmluvy na asistentky a ďalšie dostali pre zákon výpoveď.
Sestry: Nedáme sa
„Opäť sa potvrdilo, že na Slovensku ani početná skupina zdravotníckych pracovníkov slušným spôsobom nič nedosiahne,“ reagovala na rozhodnutie súdu Ivana Kvetková, hovorkyňa komory sestier.
Sestry sa dohodnú na sobotnom sneme, ako budú postupovať. „Naše prvé kroky pravdepodobne povedú na ministerstvo zdravotníctva, pretože so súčasným stavom sa nemienime uspokojiť.“
Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu. Prípadné ďalšie kroky podnikne až po naštudovaní odôvodnenia.
Bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), za ktorého zákon prijali, hovorí, že sestry si vyššie platy aj tak zaslúžia.
Mariána Petka, šéfa Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje najmä stredné a malé nemocnice, verdikt súdu neprekvapuje.
„Už v novembri 2011 sme predpokladali, že tento zákon nie je v súlade s ústavou, čo sa nakoniec potvrdilo.“ Tiež čaká na odôvodnenie súdu.
Napriek rozhodnutiu súdu v univerzitných a fakultných nemocniciach, ktoré patria pod ministerstvo, zatiaľ sestrám platy neznížia, hovorí Čižmáriková. „Sú vyplácané na základe platných zmlúv.“
Znižovanie platov sestier v nemocniciach združených v asociácii, ktoré „minimálne nie sú v strate“, nepredpokladá ani Petko. Vylučuje, že by znižovali platy v bardejovskej nemocnici, kde je riaditeľom.
Spustili to lekári
Rozhodovanie Ústavného súdu iniciovala Slovenská lekárska komora, vlani dala najskôr podnet na Generálnu prokuratúru. Komore vtedy šéfoval Milan Dragula. Dnes je poradcom premiéra Roberta Fica (Smer).
Na Ústavný súd podal za prokuratúru podnet jej šéf Ladislav Tichý, súd potom v júli pozastavil účinnosť zákona.
Prijatiu zákona predchádzala petícia za vyššie platy sestier, ktorú podpísalo vyše 243-tisíc ľudí.
Zákon prijal parlament 1. februára 2012, niekoľko týždňov pred predčasnými voľbami. Hlasovalo zaň vtedy všetkých 141 prítomných poslancov, teda z vtedajšej koalície aj opozície.
Po prijatí zákona niektorým sestrám zvýšili plat aj o stovky eur. Minimum malo byť 640, maximum 928 eur.
Vyššie platy nedostali všetky sestry. Niektorým najmä súkromné a župné nemocnice, ale aj neziskovky zmenili zmluvy tak, že im rozdelili úväzok na sestru a administratívnu pracovníčku. Platy im tak zvyšovať nemuseli.
Tri sestry v nemocnici v Žiari nad Hronom sa proti takémuto postupu ozvali a stálo ich to miesto. Jedna z nich už na súde dosiahla, že jej výpoveď je neplatná. Dnes pracuje v bratislavskej nemocnici a zarába viac ako predtým.