Ak má starosta či primátor pripravené peniaze na investície, hoci aj od banky, neodloží opravy či výstavbu len preto, že sa vláda dohodla s niekým úplne iným, akože v jeho mene.
Vo štvrtok minister financií hodnotil vývoj vo verejných financiách. Pokiaľ ide o koncoročné ciele, vyjadril sa, že by sme mali dosiahnuť deficit blízky trom percentám. Blízky trom percentám je tak 2,9, ako aj 3,1.
Veľký rozdiel medzi nimi nie je, pokiaľ ide o kredibilitu krajiny (teda výšku úrokov, za ktoré si požičiavame), ani pokiaľ ide o prístup európskych úradníkov k nášmu hospodáreniu. Jedno aj druhé sa bude v súčasnom európskom kontexte považovať za dobrý výsledok.
Prečítajte si tiež:
Kažimír vidí druhý najhorší rok v histórii, chýba ďalších 350 miliónov
Nezanedbateľný rozdiel však z toho plynie pre ministerstvo financií a celú vládu.
Ak sa dostaneme s deficitom pod tri percentá, podľa zákona klesne 20-percentná sadzba DPH na 19 percent. Zhruba prepočítané na peniaze, je to výpadok štvrť miliardy eur, s ktorým by sa museli nejako vyrovnať. Alebo znova schváliť zákon o udržaní vyššej sadzby DPH, čo by však verejnosť zrejme nebrala s humorom. Najjednoduchšie je tak cieľovať deficit blízky trom percentám, ale z tej hornej strany.
Nové odhady ministerstva financií hovoria, že z veľkých daní, ktoré tvoria základ príjmov verejných financií, sa od očakávania najviac odkloní daň z príjmu firiem. Začalo sa to už minulý rok. Čakalo sa, že oproti roku 2011 prinesú firmy zo svojich ziskov v roku 2012 viac. No nielen že nepriniesli toľko, ako sa čakalo, ale priniesli medziročne menej. Hlavným dôvodom je podľa ministerstva zlý vývoj ekonomiky.
No dôvody sú aj iné. Počet slovenských firiem, ktoré mali majiteľa z Cypru, sa v minulom roku priblížil k osemstovke. Pred krízou ich boli zhruba tri stovky. A to je len Cyprus, ešte tu máme aj iné daňové raje. Vo výpadku daňových príjmov tak treba vidieť aj rastúci počet utečeneckých firiem.
Hoci v ministerskej analýze o tomto probléme nie je zmienka, ministerstvo si ho uvedomuje. Keď sa nedávno rokovalo o pomoci Cypru, slovenská podmienka bola, že nám budú posielať informácie o tam registrovaných firmách, ktoré podnikajú na Slovensku.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dGVwVWdKUFFjT1pseVFVMjJBZFhxUHc&transpose=0&headers=1&range=B6%3AF11&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"curveType":"","legendTextStyle":{"color":"#000000","fontSize":12},"animation":{"duration":500},"width":480,"lineWidth":2,"hAxis":{"title":"Zdroj: Bisnode","useFormatFromData":true,"minValue":null,"textStyle":{"color":"#000000","fontSize":12},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"gridlines":{"color":"none"},"maxValue":null},"chartArea":{"height":"63.125%","width":"86.207%","left":"9.23%","top":"16.566%"},"vAxes":[{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"explicit","gridlines":{"count":"6","color":"#d9d9d9"},"viewWindow":{"min":null,"max":850},"logScale":false,"maxValue":850},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Slovensk\u00e9 firmy v da\u0148ov\u00fdch rajoch","height":320,"legend":"in","useFirstColumnAsDomain":true,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 1"}
No, a nakoniec sa pozrime na tých, ktorí sa podľa ministerstva nevedia slušne správať. Je to tristo samospráv, teda miest a obcí. Tie sa ocitli v divnej situácii. Keď sa zostavoval tohtoročný rozpočet, vláda samospráve naordinovala tvrdú diétu, oveľa tvrdšiu ako sebe. Pretože aj hospodárenie samosprávy sa započítava do verejných financií.
Vláda si tak zavolala na koberec šéfov Združenia miest a obcí a uzavrela s nimi dohodu, že mestá a obce budú tvrdo šetriť. Tí tam naklusali a podpísali memorandum, že budú míňať menej, než môžu.
Samozrejme, bežný starosta či primátor to môže mať za klobúkom. On sa s nikým nedohodol a ZMOS mu nemôže rozkazovať. Hlavne, ak má už pripravené peniaze na investície, hoci aj od banky, neodloží opravy či výstavbu len preto, že sa vláda dohodla s niekým úplne iným, akože v jeho mene. A tak to aj dopadlo.
Samosprávy si ďalej žijú svojím životom, čo pre vládu znamená, že sa od jej plánu už v polke roka odchyľujú 150 miliónov eur. A čo spraví minister? Začne sa im vyhrážať, že im dá za neposlušnosť menej peňazí z podielových daní.