NEW YORK, BRATISLAVA. Dvojičky Tyler a Cameron Winklevossovi, ktorí sa preslávili súdnym sporom o Facebook, plánujú založiť na burze prvý investičný fond založený na virtuálnej mene bitcoin (viac o mene).
V prvej fáze chcú predať akcie za 20 miliónov dolárov. Fond dali v pondelok registrovať americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Spis má 74 strán plus prílohy, 18 strán z toho tvoria riziká spojené s investovaním do bitcoinov.
Investovať do tejto meny bude možné cez ich investičný fond Winklevoss Bitcoin Trust. Na začiatok chcú bratia vydať milión akcií. Každá z akcií bude mať hodnotu 0,2 bitcoinu, čo je v prepočte podľa najväčšej svetovej burzy s bitcoinami Mt. Gox 18 dolárov.
Fungovať bude ako ETF fond
Denník The Wall Street Journal napísal, že bratia v minulosti zainvestovali do virtuálnej meny 11 miliónov dolárov, čo je jedno percento všetkých bitcoinov na svete.
Winklevossovci chcú osloviť investorov, ktorí hľadajú efektívne a pohodlné spôsoby, ako investovať do bitcoinov s minimálnym rizikom.
Podľa portálu BusinessInsider.com bude ich fond pripomínať ETF fondy. Na americkej burze takéto fondy fungujú len dve desaťročia a ich princípom je sledovať index podkladového aktíva, v tomto prípade bitcoinov.
Bežné ETF fondy používajú ako podkladové aktíva komodity, akcie, meny či štátne dlhopisy. Populárne sú aj fondy, ktoré sú naviazané na indexy ako Dow Jones alebo S&P 500.
Princíp kopírovania vývoja bitcoinu spočíva v tom, že fond sa nesnaží za každú cenu dosiahnuť vyššiu výnosnosť. Nie je preto potrebné zvyšovať náklady na analýzu, obchodovanie a podobne. V každom prípade server Macro Man sa pýta, na čo je dobrá táto investícia, keď investovanie do bitcoinov je dnes možné anonymne a bez priznania daní?
Vysoké riziká
Bratia v spise pre Komisiu detailne opísali aj riziká spojené s investovaním do bitcoinov. Spomínajú v ňom na útoky hackerov a upozorňujú na riziko, že vo fonde „môže dôjsť k strate, odcudzeniu alebo zničeniu bitcoinov.“
V júni 2011 napadol hacker burzu Mt. Gox a ukradol tisícky užívateľských mien, hesiel a e-mailových adries. Po tom ako hackeri napadli aj burzu Bitfloor a ukradli 24-tisíc bitcoinov, jej zakladatelia sa ju rozhodli zavrieť a odškodniť užívateľov za straty.
Rizikom je aj nestálosť ceny bitcoinov. Kým pred dvoma rokmi stál bitcoin dolár, v marci to bolo 33 dolárov a v apríli praskla bublina pri hranici 266 dolárov za bitcoin. Jeho hodnota sa prepadla o polovicu.
„V súčasnosti sa bitcoin málo používa v maloobchode a na komerčnom trhu, ale má relatívne vysoké zastúpenie u špekulantov, čo spôsobuje vysokú cenovú volatilitu,“ hovorí sa v spise k založeniu fondu.
Bratia priznávajú, že bitcoiny nie sú celkom čisté ani po právnej stránke. „V súčasnosti, ale aj v budúcnosti môže byť nelegálne nadobúdať, vlastniť, držať, predávať a používať bitcoin v jednej alebo viacerých krajinách, čo podlieha sankciám,“ píšu. Nevylučujú, že trh s bitcoinami čaká nová regulácia, ktorá môže investíciu zmariť.
Komisia ich fond musí ešte schváliť. Rizikom je práve to, že bitcoin je pre americkú vládu a Fed nepriateľom, v ktorom sa združuje nelegálny obchod a možnosti na úniky daní. Výhodou pre možný úspech Winklevoss Bitcoin Trust je spojenectvo s právničkou Kathleen Moriarty, ktorá stála pri zrode prvého ETF fondu.
Minulosť spätá s Facebookom
Dvojičky v roku 2010 preslávil film Sociálna sieť, ktorý detailne opísal vznik spoločnosti Facebook. Winklevossovci v decembri 2002 položili základy projektu Harvard Connection, čo bol prototyp univerzitnej siete.
Názov neskôr zmenili na ConnectU a koncom roka 2003 bol k projektu prizvaný Mark Zuckerberg, ktorý mal pomôcť s technickým návrhom riešenia. Zuckerberg im dodal iba nedokončený a nefunkčný zdrojový kód a myšlienku si nechal.
Začiatkom roku 2004 Zuckerberg vytvoril vlastnú firmu Facebook a s Winklevossovcami sa rozišiel. Začala tvrdá súdna bitka o to, kto si môže robiť nárok na pôvodnú myšlienku.
Spor sa podľa denníka New York Times ťahal až do roku 2008, kedy im 28-ročný zakladateľ Facebooku musel na základe rozhodnutia súdu vyplatiť odškodné 20 miliónov dolárov v hotovosti a 45 miliónov dolárov v akciách.
Hoci dvojičky súdny spor prehrali, na investičnom poli ostali aktívni. Vlani v septembri ohlásili vznik sociálnej siete pre investorov s názvom SumZero.com, založený na exkluzivite informácií.