Najskôr mzdy a teraz aj nočná práca. Ústavný súd vydal ďalšie rozhodnutie, ktoré je v neprospech sestier. Hnevajú sa a nevylučujú nátlakové akcie.
Agentúrny text sme o 16:35 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ústavný súd opäť rozhodol v neprospech zdravotných sestier. Potom, čo minulý mesiac povedal, že zákon o minimálnych mzdových nárokoch je v rozpore s Ústavou, označil za protiústavnú aj možnosť sestier odmietnuť nočné služby.
S prácou v noci museli sestry súhlasiť, ak mali viac ako 50 rokov. Ústavný súd zatiaľ zverejnil, že súhlas s nočnou prácou odporuje tej časti Ústavy, ktorá hovorí o rovnosti ľudí v dôstojnosti a právach.
Zákonník práce podmienil nočnú prácu súhlasom len dvom skupinám zamestnancov, čo sa Ústavnému súdu nepozdávalo.
K rozhodnutiu Ústavného súdu by sa mali pripojiť odlišné stanoviská sudcov Ľudmily Gajdošíkovej, Lajosa Mészárosa a Milana Ľalíka.
Prečítajte si aj článok
Vyššie platy pre sestry zastavil Ústavný súd
Rana pod pás pre sestry
Sestry považujú tento verdikt Ústavného súdu za ďalšiu ranu pod pás. „Sme v prevažnej väčšine ženy a vnímame to aj ako nedodržiavanie princípu rodovej rovnosti,“ píše Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek v stanovisku.
Zmenu v Zákonníku práce schválil parlament na základe petície komory z roku 2011, ktorú podporilo takmer štvrť milióna ľudí.
Komora sa pýta, či štát prijíma protiústavné rozhodnutia preto, aby iba navonok ukázali snahu riešiť problémové témy z petície?
Sestry chcú požiadať parlament aj ministerstvo zdravotníctva, aby prijali opatrenia aj ohľadne minimálnych miezd, ktoré by neboli spochybniteľné.
„Sme pripravení podporiť akýkoľvek nátlakový krok, na ktorom sa dohodne naše odborové združenie,“ dodali.
Čakajú na rozhodnutie
Povinný súhlas starších sestier s nočnou prácou zaviedla v novele Zákonníka práce ešte vláda Ivety Radičovej. Na Ústavný súd sa obrátili poslanci Smeru.
V novele Zákonníka práce, ktorú už presadilo ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer) za tejto Ficovej vlády však túto časť nezmenili.
Otázka súhlasu zamestnanca s výkonom nočnej práce od určitého veku je podľa ministerstva práce citlivá otázka.
„Z tohto dôvodu sa rozhodlo, že v tejto otázke je dôležité získať právny názor Ústavného súdu,“ tvrdí ministerstvo práce.
Ako bude ďalej postupovať ešte nehovorí, nemá rozhodnutie Ústavného súdu a tak nevie ani dôvody, prečo súd takto rozhodol.
Ministerstvo zdravotníctva prenecháva riešenie na rezort práce, ktorý má na starosti Zákonník práce.
„Rozhodnutie Ústavného súdu rešpektujeme, toto je Zákonník práce, ktorý spadá pod ministerstvo práce, čiže my úpravy robiť nemôžeme,“ uviedlo.
Nemocnice s tým nemali problém
S tým, že by sestry museli súhlasiť s nočnými službami nemali nemocnice problém. „U nás sa nestávalo, že by sestry nechceli slúžiť nočné služby,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Košiciach Ladislava Šustová.
Problém nezaznamenala ani najväčšia Univerzitná nemocnica v Bratislave či Fakultná nemocnica v Trenčíne.