Banky by mali rozlišovať, prečo je klient v registri zapísaný. Majú tam o ňom všetky informácie.
BRATISLAVA. Petra Lacková si vzala vo VÚB hypotéku vo výške 47-tisíc eur. Nemala problém splácať ju ani zo zahraničia, kde pracovala.
Po návrate na Slovensko si našla novú prácu a jej mesačný príjem klesol o polovicu na 1500 eur. „Keď sa mi znížil príjem, rozhodla som sa, že si znížim splátky, aby som si v prípade núdze mohla našetriť rezervu,“ hovorí.
Banka si za zmenu zmluvných podmienok vypýtala poplatok 110 eur, čo odmietla.
Čo je to
Bankový register
- banky ho raz do mesiaca informujú o úverovej zaťaženosti a platobnej disciplíne klientov,
- banky a nebankovky si medzi sebou vymieňajú informácie,
- údaje sa archivujú počas splácania úveru a päť rokov po skončení, rok sa archivujú bežné splatené záväzky.
Záludný odklad splátok
Pracovník v pobočke jej navrhol možnosť, ako sa poplatku vyhnúť: pozastaviť splácanie úveru na pol roka s tým, že sa predĺži lehota jeho splatnosti. Lacková s tým súhlasila a pol roka neplatila ani úroky, ani istinu z úveru.
VÚB podľa zákona o bankách odklad splátok nahlásila do úverového registra. Do neho banky posielajú pozitívne, ale aj negatívne informácie o klientoch. Údaje v registri si banky odkladajú päť rokov od ukončenia splácania úveru. História jednotlivých splátok sa v registri archivuje len rok.
Lacková nevedela, že sa pozastavením úveru do bankového registra dostane. Po pol roku, keď si našetrila peniaze, si chcela zobrať výhodnejší úver v inej banke, refinancovať ho.
Zvolila si ČSOB. Tá ju podľa nej odmietla s tým, že je vedená v registri. „V prípade klientky, ktorá využila možnosť odkladu splátok, je možné prefinancovanie úveru aj napriek záznamu v úverovom registri. Musí však dôveryhodne preukázať, že v danom období mala splátky odložené a nemá voči banke žiadny dlh,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Zápis v registri reklamovala ako neopodstatnený vo VÚB aj vo firme Slovak Banking Credit Bureau (SBCB), ktorá register spravuje. SBCB jej odkázala, že ju môžu vymazať z registra len na podnet banky, ak pochybila. VÚB túto možnosť odmietla, vraj bol zápis len formalitou.
„Táto formalita ma však postavila do pozície, že musím splácať pre mňa nevýhodný úver vo VÚB,“ tvrdí. VÚB jej napísala, že záznam v registri nemal byť pochopený inými bankami, že je riziková. „Banky by mali vedieť, že skutočnosť sa viaže k reštrukturalizácii (odkladu splátok, pozn. red.) a nie k omeškaniu splátok,“ píše VÚB.
Každá banka sa môže rozhodnúť, ako informácie z registra posúdi. „To, do akej miery takáto informácia môže ovplyvniť podmienky poskytnutia úveru v bankách, závisí od ich úverovej politiky,“ tvrdí hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Každá banka má vlastné hodnotenie klientov, takže to neznamená, že ak úver jedna banka neschváli, tak sa druhá banka zachová rovnako, tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Maroš Ovčarik.
Súhlas dáva pri žiadosti
Lacková sa VÚB sťažovala na to, že ju na zápis do registra neupozornili. Banka to ani nemusela urobiť, klient s tým môže aj nevedomky súhlasiť, keď si berie úver. „Dáva písomný súhlas so zaslaním svojich údajov do úverového registra pri žiadosti o úver,“ vraví konateľ SBCB Ján Budinský. Súhlas poskytuje aj pri podpise úverovej zmluvy.
Keďže nešlo o nesplácanie úveru, ale o odklad splátok, v registri bude evidovaná ešte rok.