BERLÍN. Vlády na Západe chcú nájsť spôsob, ako odhaliť daňové úniky veľkých technologických gigantov, vrátane koncernu Apple, či Amazon. Vyplýva to z návrhu tzv. "akčného plánu", ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters.
Západné vlády spoločne so skupinou 20 najväčších ekonomík sveta (G20) poverili Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá svojim členom poskytuje rady v oblasti hospodárskej a daňovej politiky, aby vypracovala návrh opatrení, ako zabrániť veľkým firmám v presune ziskov do daňových rajov.
Vyšetrovanie v Európskej únii (EÚ) napríklad odhalilo, že veľké nadnárodné firmy, ako sú Amazon, Google i Apple, si vypracovali dômyselnú štruktúru a doslova rozložili svoje prevádzky po celej únii, aby znížili svoje dane na minimum.
Brusel, ale aj Washington a ďalšie veľké ekonomiky chcú nájsť spôsob, ako zabrániť týmto praktikám. Podľa odhadu odborníkov únia prichádza ročne na daniach o viac ako bilión eur pre útek veľkých firiem do daňových rajov.
O predbežnom návrhu "akčného plánu" OECD by mali diskutovať aj predstavitelia skupiny G20 na najbližšom summite koncom tohto mesiaca.
Niektoré štáty G20 síce nie sú členmi OECD, ale táto skupina združuje 20 najväčších ekonomík sveta, vyspelých aj transformujúcich sa. A pre úspech v boji s daňovými únikmi je dôležité, aby sa doň zapojilo čo najviac krajín.
Podľa dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, sa svetovej organizácii podarilo odhaliť už niekoľko "schém" pre presun firemných ziskov do daňových rajov.
OECD preto odporúča úpravu daňových pravidiel - "domácich" aj medzinárodných tak, aby bolo možné presnejšie pričleniť daňové priznanie firmy k jej ekonomickej aktivite, ktorá generuje zisk.
Návrh plánu počíta s tým, že členské štáty OECD aj nečlenské, združené v G20, sa dohodnú na špecifických zmenách medzinárodných daňových pravidiel.
Cieľom návrhu je upriamiť pozornosť na situáciu, keď firma nemá oficiálne sídlo, a teda nie je registrovaná ako platca dane v krajine, v ktorej má významné prevádzky.