TRENČÍN. Ministerstvo obrany plánuje vyhlásiť ponukové konanie na prenájom majetku Vojenského opravárenského podniku (VOP) Trenčín.
"V stredu predkladám do vlády materiál a uchádzam sa o mandát vypísať výberové konanie na prenájom podniku tak, ako sme to uskutočnili v minulom roku pri podniku VOP Nováky," povedal na brífingu v areáli podniku minister obrany Martin Glváč.
Ministerstvo chce dať podnik do prenájmu na 20 rokov, pričom strategický partner by mal zabezpečiť zákazkové krytie tak, aby VOP nebol napojený len na rozpočet ministerstva.
"Táto fabrika vzhľadom na svoju históriu má potenciál, aby bol o ňu záujem," dodal minister.
Ako informoval Glváč, jasné sú už aj tri základné kritériá, na ktorých rezort trvá.
Je nimi cena nájmu, ktorá bude mať váhu 50 percent z celého projektu, 40 percent zachovanie zamestnanosti na súčasnej úrovni a 10 percent odkúpenie nehnuteľného majetku.
"Aj z toho je vidieť, že 40 percent je vysoké množstvo bodov na úspešnosť, čiže kladieme veľký dôraz na to, aby sme zachovali zamestnanosť a aby ľudia neprišli o prácu," povedal Glváč.
Zákazkové krytie podniku je pripravené do konca tohto roka. Situácia v tomto stave je však podľa Glváča ďalej neudržateľná. Ministerstvo preto prichádza s krokom, ktorý sa mu osvedčil v Novákoch.
"Do konca júla by sme chceli urobiť prvú fázu - výzvu na zaregistrovanie záujemcov, aby sme dali dostatočný priestor na predloženie obálok," povedal Glváč s tým, že podľa neho by si mohol nový nájomca podnik prevziať 1. januára budúceho roka. VOP momentálne pracuje na 67 percent svojej kapacity.
Vojenský opravárenský podnik Trenčín, a.s. je zapísaný v Obchodnom registri SR od 6. januára 2006 a eviduje základné imanie 9,753 mil. eur.
Stopercentným vlastníkom spoločnosti je štát prostredníctvom ministerstva obrany. Ide o najväčší podnik na opravy a modernizáciu kompletnej pozemnej vojenskej techniky na Slovensku. V súčasnosti tu pracuje 323 ľudí.
Predstavitelia SDKÚ hovoria, že prenájom na desiatky rokov súkromnej firme je skrytou privatizáciou.
"V čase, keď sa skončí tento prenájom, premiér aj minister obrany budú na penzii. To, čo dnes minister obrany propagoval na tlačovej konferencii, to je priamy útok na hlavnú doktrínu Smeru, teda že počas vlády Smeru žiadna privatizácia nebude," vyhlásil exminister obrany a podpredseda SDKÚ Martin Fedor.
"Padla doktrína Smeru, že štát je najlepší vlastník a Smer si to sám priznal," dodal podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.
Štefanec upozornil aj na odmietanie privatizácie nákladného prepravcu Cargo vládou Smeru. "Od roku 2006 vytvorilo Cargo stratu 249 mil. eur," uviedol s tým, že spolu s ušlými príjmami z predaja a štátnou pomocou pridelenou Cargu Slovensko prišlo už o 873 mil. eur.
"To sú ďalšie škody vlastnou hlavou Roberta Fica, ktoré dokazujú, že štát naozaj nie je najlepší vlastník," uviedol Štefanec. Poukázal aj na to, že objem prepravy za posledných sedem rokov klesol o 30 % a Cargo v súčasnosti zamestnáva o 5 tis. zamestnancov menej.