LONDÝN. Burzový operátor NYSE Euronext prevezme kontrolu nad medzibankovou úrokovou sadzbou Libor.
Rozhodol o tom výbor, ktorý britská vláda vytvorila s cieľom ustanoviť nového administrátora pre úrokovú sadzbu po minuloročnom škandále spôsobenom jej manipuláciou zo strany viacerých veľkých bánk. Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.
Ako prvá priznala manipuláciu so sadzbou v lete minulého roka britská banka Barclays. Neskôr britské a americké úrady udelili pokuty aj švajčiarskej UBS a britskej Royal Bank of Scotland, pričom celková hodnota pokút dosiahla 2,6 miliardy USD (2,02 miliardy eur). Medzitým pokračuje vyšetrovanie aj ďalších bánk.
Libor (London Interbank Offered Rate) je kľúčovou úrokovou sadzbou, ktorá určuje úročenie pôžičiek na medzibankovom trhu a je základom, od ktorého sa odvodzuje väčšina úrokových sadzieb, napríklad úročenie hypoték a úverov pre firmy. Ovplyvňuje trh v objeme stoviek biliónov dolárov.
Nová inštitúcia na začiatku budúceho roka prevezme právomoci v oblasti stanovovania sadzby Libor od Asociácie britských bánk (BBA), ktorá sadzbu tvorila od začiatku 80. rokov minulého storočia. BBA so zmenou súhlasila a uviedla, že obnovenie dôvery v Libor je jej prioritou.
Nový správca ponesie názov NYSE Euronext Rate Administration, pričom jeho sídlo bude v Británii a naďalej bude spadať pod britský Úrad pre finančné služby (Financial Conduct Authority).
Na druhej strane, vzhľadom na fakt, že firmu NYSE Euronext kupuje za 8,2 miliardy USD americká IntercontinentalExchange (ICE), objavujú sa názory, že to nebol najlepší výber.
Podľa Barta Chiltona z americkej Komisie pre termínované obchody by najvhodnejším riešením bol neutrálny správca. "Nemám pocit, že výber burzy za nového administrátora sadzby bol skutočne vhodným výberom," dodal Chilton.