Preukázať dostatočné čisté príjmy v daňovom priznaní patrí k najčastejším prekážkam pri žiadosti o úver.
Na rozdiel o bežných zamestnancov je pre živnostníkov cesta k získaniu úveru omnoho zložitejšia.
Až na niektoré výnimky, živnosť musí trvať aspoň jeden rok, respektíve zdaňovacie obdobie a musí ísť o podnikateľa zapísaného v živnostenskom registri.
Podnikateľ s pozastavenou či prerušenou živnosťou úver nemôže získať, píše Hypocentrum finančné služby.
Pre seba alebo pre firmu?
Pri živnostníkoch tiež treba rozlišovať, či potrebujú hypotéku na vlastné bývanie alebo napríklad pre výstavbu novej
Vedeli ste?
V prípade živnosti, ktorá trvá menej ako 12 mesiacov, ale minimálne 6 mesiacov, môžu niektoré banky akceptovať aj daňové priznania z tejto kratšej činnosti.
Pri prenájme nehnuteľnosti je treba, aby bol prenájom riadne zdanený, banky berú do úvahy na účely príjmu 50 percent nájomného.
Ak má živnostník v daňovom priznaní uvedený aj príjem z pracovného pomeru, ktorý však v čase podania žiadosti o úver už netrvá, banka túto časť príjmu odpočíta zo základu dane.
Zdroj: Hypocentrum finančné služby
dielne.
Živnostníci častejšie využívajú hypotéky na súkromné účely – každý potrebuje niekde bývať, no nie každý potrebuje osobitnú nehnuteľnosť na podnikanie, pretože množstvo živnostníkov podniká z domu, vraví hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Parametre podnikateľských a klasických hypoték môžu byť obdobné, ide však o dva rozdielne produkty.
„Hypotéka na podnikanie má kratšiu dobu splatnosti (najviac 15 rokov) a jej použitie je obmedzené na podnikateľské účely,“ vysvetľuje Walterová.
Podľa UniCredit Bank Slovakia sa podnikatelia (a teda aj živnostníci) v súčasnosti sústreďujú skôr na optimalizáciu svojich nákladov a posilňovanie likvidity. Dopyt po investičných úveroch je tak nahradený dopytom po krátkodobom financovaní napríklad sezónnej prevádzky.
Optimalizácia ako dvojsečná zbraň
Asi najčastejším obmedzením pre SZČO (živnostníkov) je schopnosť preukázať dostatočné čisté príjmy daňovým priznaním, vysvetľuje hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Ide o príjmy po odpočítaní výdavkov spojených s podnikateľskou činnosťou a taktiež zdravotného a sociálneho poistenia a dane.
Živnostník so záujmom o hypotéku je pre účely hypotéky viazaný obchodnými výsledkami za posledné zdaňovacie obdobie.
Samozrejme, musí ísť o kladný výsledok podnikania, živnostníci v strate hypotéku nedostanú, píše Hypocentrum.
Doklady
na vybavenie hypotéky
Najmenej jedno daňové priznanie za bezprostredne predchádzajúci kalendárny rok
prílohy k daňovému priznaniu - výkazy
potvrdenie daňového úradu na tlačive príslušnej banky s uvedením základu dane, zaplatenej dane a vyhlásením, že daná osoba nemá daňový nedoplatok
ostatné, podľa úverového prípadu - kúpna zmluva, znalecký posudok a podobne.
Najdôležitejšie údaje sú základ dane a zaplatená daň.
Z tohto dôvodu môže byť takzvaná optimalizácia daňového priznania pre živnostníka nevýhodná, nakoľko znižuje možnú výšku hypotéky.
Prípadne úplne znemožňuje jej získanie.
V niektorých bankách je možnosť namiesto základu dane a zaplatenej dane vychádzať z obratu živnostníka za predchádzajúci kalendárny rok.
V tomto prípade sa berie do úvahy desať percent z obratov (napríklad VÚB) a odpočítavajú sa všetky úvery, ktoré podnikateľ čerpal pod svojím obchodným menom.
Živnostník a štátny príspevok pre mladých
Na účely štátny príspevok pre mladých sa posudzuje hrubý mesačný príjem podľa posledného daňového priznania vypočítaný ako základ dane/12.
Ak si živnostník optimalizuje základ dane na účely splnenia podmienok pre štátny príspevok pre mladých, môže sa stať, že síce príspevok dostať môže, no zároveň mu banka z rovnakého príjmu vypočíta výšku maximálnej hypotéky, čo mu nemusí stačiť.
V daňovom priznaní sú často uvedené príjmy z dohôd o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti. Problémom je, že tento príjem sa na účely štátneho príspevku pre mladých počíta do základu dane, ale pre účely posúdenia výšky hypotéky sa odpočítava.
Hypocentrum finančné služby (ht)
Pýtate sa
Môže byť z hľadiska posudzovania bonity (a teda úrokovej sadzby) výhodnejšie, ak si radšej hypotéku zoberie napríklad zamestnaná manželka s porovnateľným mesačným príjmom?
Je jedno, či bude žiadateľom o úver živnostník alebo jeho manželka, ktorá má príjem zo zamestnania, pokiaľ sú ich príjmy porovnateľné. Skôr zohráva úlohu vzdelanie alebo výška zmluvných mesačných výdavkov.
„Tento jediný parameter skutočnú sadzbu v podstate neovplyvní. Každého klienta posudzujeme individuálne, jeho bonitu aj kvalitu poskytnutého zabezpečenia,“ vraví Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne.
Banka pri posudzovaní schopnosti klienta splácať úver porovnáva disponibilný príjem v domácnosti s výškou splátky žiadaného úveru. „Disponibilný príjem domácnosti je rozdiel bankou akceptovateľných príjmov a výdavkov domácnosti,“ vysvetľuje Frimmer.
Do výdavkov banka zahŕňa náklady na domácnosť, ktoré závisia najmä od počtu členov domácnosti (žiadateľ + manžel/ka + nezaopatrené deti) a od sumy splátok existujúcich úverov, prípadne leasingu. Disponibilný zostatok musí byť vyšší, nanajvýš rovný splátke požadovaného úveru.
„V prípade manželov, pokiaľ nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, musia o úver žiadať obaja manželia, teda banka vychádza zo spoločného príjmu rodiny – nie je rozhodujúce, kto je hlavný žiadateľ a kto spolužiadateľ,“ píše VÚB.
(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)