Nadlimitný obsah lieku proti parazitom odhalili českí kontrolóri v bravčovej krkovičke s kosťou z Belgicka.
PRAHA, BRATISLAVA. Bravčové mäso so zvýšeným množstvom lieku Levamisol sa dostalo z Belgicka do Česka. Jeden a pol tony tohto mäsa si už kúpili spotrebitelia, informoval o tom portál lidovky.cz.
Nadlimitný obsah lieku proti parazitom odhalila kontrola Státní veterinární správy v chladenej bravčovej krkovičke s kosťou, ktorá sa mala spotrebovať do 1. júla tohto roku.
Hovorca českej veterinárnej správy Josef Duben povedal, že nadlimitný výskyt tohto lieku v mäse je zakázaný, ale zdravie ľudí priamo neohrozuje.
Slovensko na zozname nie je
Informácia o distribúcii tohto mäsa z Belgicka sa objavila aj v rýchlom výstražnom systéme RASFF, potvrdila to vedúca kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Paulína Komarová.
Mäso podľa nej smerovalo na domáci belgický trh, do Bulharska, Česka, Francúzska, Nemecka, Holandska a Veľkej Británie.
„Slovensko sa nenachádza v distribučnom zozname a nikto zo spomínaných štátov neposlal následné oznámenie, že by došlo k distribúciu z tohto štátu na Slovensko, “ dodala Komarová.
Antibiotiká už inde nenašli
Naši kontrolóri už vyhodnotili všetky odobraté vzorky z poľského mäsa, ktoré mali potvrdiť či vyvrátiť prítomnosť antibiotík v hydine. Podľa Komarovej boli negatívne, čiže sa v nich antibiotiká nepotvrdili.
Nadlimitné množstvo antibiotík tak zistili len v chladených kuracích prsiach od dodávateľa z Noweho Targu, ktoré ponúkala popradská predajňa JOMI. Množstvo, ktoré v testovaných vzorkách zistili, bolo trikrát vyššie, ako povoľuje európska norma.
Podľa dodacieho listu do obchodu dodali 20 kilogramov tohto mäsa a všetko stihli aj predať.
Mali dodržať ochrannú lehotu
Veterinári minulý týždeň až do odvolania zastavili akýkoľvek predaj a distribúciu všetkého čerstvého hydinového mäsa od výrobcu BB Marcin Borowicz, 34-400 Nowy Targ.
Zákaz platí aj pre prevádzky, ktoré nesmú prijímať čerstvé hydinové mäso od tohto výrobcu.
Komarová povedala, že poľská kompetentná autorita na základe kontroly zistila, že hydina, z ktorej mäso pochádzalo bola liečená antibiotikami, pričom bola dodržaná ochranná lehota pred zabíjaním.