Hoci sa Ficova vláda v rozpočte zaviazala, že zníži v tomto roku deficit verejných financií pod tri percentá ročného výkonu ekonomiky, nemusí to tak byť. Dôvodov je zopár.
Prečítajte si tiež
Obce po Kažimírovej kritike odkazujú vláde: Šetrite prví
1.Veľa rizík v tohtoročnom rozpočte
Na to, aby bol deficit v tomto roku pod troma percentami, chýba zhruba 600 miliónov eur. Sú v tom zarátané chýbajúce daňové príjmy, lebo ekonomike sa darí horšie, ako sa čakalo.
Samosprávy hospodária oproti plánu horšie asi o 150 miliónov eur. Zadlžovanie nemocníc sa spomaľuje, no tento rok sa môže priblížiť k číslu sto miliónov eur a v rozpočte nie je na to rezerva.
Ak by sa nič nezmenilo, deficit verejnej správy by skončil niekde okolo úrovne 3,7 percenta HDP.
Ministerstvo financií už avizovalo, že sa s tým pokúsi niečo urobiť. Do úvahy prichádzajú hlavne jednorazové opatrenia, no na tie sa vláda bude spoliehať aj o rok, keď musí zaplátať chýbajúcu miliardu.
Minister financií Peter Kažimír tak už nehovorí o znížení deficitu pod tri percentá, ale o úrovni „blízko troch percent“.
2.Druhý pilier otvárali možno zbytočne
V skutočnosti suma, ktorú by mala vláda vykryť, môže byť väčšia. Eurostat chce totiž zmeniť metodiku a jedna zo zmien by sa mala týkať druhého piliera.
Otvorenie druhého piliera pomohlo podľa dnešných pravidiel rozpočtu v tomto roku sumou 236 miliónov eur. Je to 0,3 percenta HDP. Ide o dôchodkové úspory ľudí, ktorí z II. piliera vystúpili.
Eurostat však plánuje zmeniť pravidlá tak a platili by aj za rok 2013, že presun peňazí z druhého piliera nebude znižovať deficit.
„V krajnom prípade by mohla nastať situácia, že na jar 2014 ukončíme procedúru nadmerného deficitu a na jeseň sa do nej opäť dostaneme,“ povedal člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor.
3.Museli by znížiť DPH
Ak by bol deficit pod troma percentami, vláda by musela od roku 2015 znížiť DPH z terajších 20 na 19 percent. Zákon tak nastavila ešte Radičovej vláda, inak by v tom čase vládna SaS nesúhlasila s vyššou DPH.
To vláde nemusí vyhovovať, lebo deficit by mala znižovať aj potom a nižšia DPH by znamenala menšie príjmy do rozpočtu o niekoľko desiatok miliónov eur.
4.Udeľujú sa výnimky
Tento rok už zopár krajín dostalo výnimku a majú tak viac času na zníženie deficitu pod tri percentá. Ide napríklad o Francúzsko, Španielsko, ale aj Holandsko a Slovinsko.
„Podľa nových pravidiel je možné dostať odklad, ak krajiny urobili dohodnuté opatrenia, ale medzitým sa ekonomická situácia zhoršila a nebolo tak možné splniť si záväzky," napísal vo svojom komentári Ódor.
Štátny tajomník rezortu financií Vazil Hudák hovorí, že Slovensko o výnimke zatiaľ neuvažuje. „Budeme čakať na novú prognózu v septembri,“ podotkol však Hudák.
5.O jednu výnimku už žiadame
Slovensko žiada Brusel, aby nám uznalo časť nákladov na druhý pilier. Podľa Hudáka ide o sumu do 200 miliónov eur, čo je asi 0,3 percenta HDP. Podobnú výnimku už získala Litva.
Ak by sme uspeli aj my, potom na to, aby sme sa dostali zo zoznamu krajín, ktorým hrozí sankcia za deficit, by nám stačil aj schodok mierne nad troma percentami.
Vláda šikanuje samosprávy. Hospodári horšie, napriek tomu ich kritizuje, píše František Múčka
Čítajte komentár >>