Rezort hospodárstva rokuje s Gazpromom o zľave na plyn. Uvažuje, či za 60 miliónov eur prevezme jeho dodávky domácnostiam u nás.
BRATISLAVA. Bude štát jediným majiteľom najväčšieho dodávateľa plynu domácnostiam a firmám na Slovensku? Odpoveď na túto otázku štát stále odsúva.
Už niekoľko mesiacov sa rozhoduje, či kúpi 49 percent akcií v materskom podniku Slovenského plynárenskeho priemyslu (SPP) asi za 60 miliónov eur. Verdikt chcel povedať do polovice júla, teda pred začatím vládnych prázdnin.
Napokon však zrejme nerozhodne ani 8. augusta, keď sa ministri opäť stretnú na rokovaní vládneho kabinetu po letnej pauze. Ministerstvo hospodárstva priznalo, že verdikt možno čakať najskôr o niečo vyše dvoch mesiacov.
„Vzhľadom na neukončené rokovania sa termín posúva až na koniec septembra,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Z jeho slov vyplýva, že štát sa chce len uistiť, že urobí dobre, ak akcie od ich súčasného majiteľa kúpi.
Ako získali možnosť kúpy
SPP
Pohyb akcií v plynárňach
- Štát vlastní v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) 51 percent, neviaže sa na ne manažérska kontrola.
- Tú má 49-percentný akcionár EPH vo vlastníctve najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, finančnej skupiny J&T a Daniela Křetínského.
- Kúpili podiely od nemeckého E.ON a francúzskeho Gaz de France.
- Za to, že štát s kúpou súhlasil, vyžiadal si možnosť kúpiť časť SPP, ktorá má na starosti dodávky plynu domácnostiam. Tie sú zrejme stratové.
- EPH získal aj 49-percentné kontrolné podiely v ziskovej distribúcii plynu či jeho tranzite cez naše územie ďalej do Európy, takzvaný eustream.
Dnes akcie vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH). Získal ich nedávno od nemeckého E.ONu a francúzskeho Gaz de France.
Výmenou za to, že štát ako druhý akcionár transakciu odobril, si vyžiadal možnosť ovládnuť akcie v tej časti SPP, ktorá má na starosti dodávky plynu.
EPH by tak zostali napríklad podiely v distribúcii plynu potrubiami do domácností a firiem, a zároveň vo výnosnom tranzite plynu cez Slovensko ďalej do Európy.
Na rozdiel od tranzitu dodávky plynu konečným spotrebiteľom také ziskové nie sú. Bývalí majitelia SPP sa pre údajné straty, ktoré im z dodávok domácnostiam vznikali, súdili s regulačným úradom, ktorý ceny nastavuje.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa však dávnejšie vyjadril, že možno nedohadovali to najlepšie, čo mohli. Dohody Gazpromu prešetruje aj Brusel.
Rokujú s Gazpromom
Dnes je údajne štát skôr naklonený možnosti, že akcie SPP nekúpi. Stále sa však snaží s ruským gigantom Gazprom vyrokovať lacnejšie dodávky plynu.
Jurikovič potvrdil, že nie sú blízko k dohode a dúfajú, že sa dohodnú do konca roka. Zatiaľ nie je jasné, či rozhodnutie o kúpe akcií plynární príde až po dohode s ruským energogigantom.
Reakciu Gazpromu sa nepodarilo získať.