BRATISLAVA. Ak si kúpite v obchodoch reťazca Metro či v menších predajniach kryštálový cukor so značkou Aro a budete ho správne skladovať, môžete ho použiť aj o niekoľko desiatok rokov.
Na jeho obale je totiž uvedené, že má neobmedzenú trvanlivosť.
Cukor patrí medzi výrobky, ktoré nemusia mať podľa európskej i našej legislatívy uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Pri správnom skladovaní by sa totiž nemal znehodnotiť.
„Legislatíva však nehovorí, že v označení sa môže uvádzať spojenie neobmedzená trvanlivosť, len to, že označenie dátumu sa nevyžaduje,“ vraví Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.
Zákazníkov to zaujímalo
Trvanlivosť
Dátum nemusí byť uvedený na:
čerstvom ovocí a zelenine,
alkohole s objemom alkoholu aspoň 10% objemu,
všetkých druhoch vín,
pekárenských a cukrárenských výrobkoch na spotrebu do 24 hodín po výrobe,
soli, okrem tej s prísadami,
cukre v pevnom stave,
cukrovinkách vyrábaných takmer len z ochutených alebo prifarbených cukrov,
žuvačkách,
octe,
nealkoholických nápojoch, ovocných šťavách a nektároch, ale aj alkoholických nápojoch vo vyše päťlitrovom balení, ak sú určené pre zariadenia spoločného stravovania,
zmrzline, ktorá sa uvádza na trh ako nebalená.
Metro sa obhajuje tým, že hoci legislatíva pojem neobmedzená trvanlivosť nepozná, vyslovene ho ani nezakazuje.
„Naša spoločnosť doplnila na balenie cukru údaj o neobmedzenej trvanlivosti pre zákazníkov, ktorí sa práve pri tomto výrobku zaujímali o trvanlivosť vo zvýšenej miere,“ povedal Martin Jaroš, hovorca Metro Cash & Carry Slovensko.
Reťazec považuje tento údaj len za ústretové gesto voči zákazníkovi, pretože toto označenie cukru nepripisuje vlastnosti, ktoré by nemal.
Halgašová však upozorňuje, že inšpekcia môže vyhodnotiť označenie za nevyhovujúce.
Niektoré vína dátum majú
Ďalšie oslovené obchodné siete tvrdia, že označenie neobmedzená trvanlivosť nepoužívajú. Niektoré výrobky dátum trvanlivosti nemajú tak, ako to legislatíva umožňuje.
„Z nášho sortimentu nie sú dátumy minimálnej trvanlivosti na vínach a destilátoch,“ povedal hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák.
V ponuke Tesca sú naopak vína, na ktorých je uvedený dátum minimálnej trvanlivosti, aj keď na fľašiach vín byť nemusí.
Výrobca zodpovedá za to, že si potraviny uchovajú kvalitatívne vlastnosti, ale aj požiadavky na bezpečnosť. Ak by neuviedol dátum minimálnej trvanlivosti pri výrobkoch, kde to legislatíva vyžaduje, mohli by proti nemu inšpektori vyvodiť sankcie.
„Zatiaľ sme od spotrebiteľov nezaznamenali sťažnosti na to, že by na výrobkoch nenašli dátumy spotreby,“ povedala Halgašová.
Novinka zoznam neupraví
Od 13. decembra budúceho roka začne platiť nové nariadenie Európskej únie o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, pripomína Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Zoznam potravín, pri ktorých netreba uvádzať dátum minimálnej trvanlivosti, sa však nezmení.
Toto európske nariadenie sa nebude musieť preberať do národnej legislatívy, bude sa uplatňovať priamo.
Európska komisia chce transformáciou tohto predpisu docieliť, aby sa označovanie potravín uplatnilo vo všetkých štátoch jednotne.
Autor: Pavla Obertová