BRATISLAVA. Už takmer rok sa klasické žiarovky nemôžu vyrábať a uvádzať na trh, ale vo viacerých obchodoch ich ešte stále ponúkajú.
Predajne ešte dopredávajú zásoby, môžu tak podľa legislatívy robiť až do konca roka 2015.
„Maloobchodníci, napríklad obchodné reťazce, môžu predávať tie žiarovky, ktoré ešte mali na pultoch alebo v sklade,“ hovorí Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Hoci sa na pulty predajní dostali nové, úsporné žiarivky, obchody nevyradili klasické žiarovky aj pre veľký dopyt po nich.
„Zákaznícky záujem o žiarovky je vysoký, keďže sa vyskytujú v obchodoch postupne menej a menej,“ tvrdí Martina Kovacs, marketingová manažérka reťazca Billa Slovensko.
Majú ich aj v letákoch
Billa je jedným z tých obchodných reťazcov, ktorý zaradil žiarovky aj do akciových letákov pre slovenský trh. Balenie troch 40-wattových žiaroviek ponúka za 59 centov.
Carrefour propaguje v letáku na dva týždne otrasuvzdornú žiarovku s výkonom 40, 60 alebo 100 wattov. Stojí 49 centov.
Tesco tvrdí, že vo svojich distribučných centrách už zásoby žiaroviek nemá. Podľa hovorkyne Zuzany Lošákovej sa však ešte v niektorých obchodoch môžu nachádzať.
O tradičné žiarovky je taký záujem aj preto, že sú lacnejšie ako úsporné. Obyčajnými žiarovkami sa najviac zásobujú vzdelávacie inštitúcie, vyplýva to zo skúseností internetového predajcu.
„Zrejme nemajú dostatok peňazí na veľké množstvo úsporných žiaroviek,“ hovorí Jiří Janíček z portálu svietidla.com.
Nemusí ísť o dopredaj
Niektorí predajcovia vravia, že už zásoby žiaroviek minuli.
„Dopredaj bol individuálny podľa toho, o aký počet wattov išlo. Posledné produkty sme mali v sklade vlani v septembri,“ povedal Peter Valašťan, produktový manažér reťazca NAY.
Naznačil, že v obchodných reťazcoch nemusí ísť vždy len o dopredaj žiaroviek. „Aj my sme dostali ponuky od rôznych distribútorov, ktorí vedia z Číny doviezť bežné žiarovky,“ hovorí.
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nechce hodnotiť, či žiarovky, ktoré sa predávajú u nás, spĺňajú kritériá vyhlášky.
„Je na kontrolných orgánoch Slovenskej republiky, aby v jednotlivých prípadoch dohliadali na súlad s pravidlami,” doplnil Králik.
Nesmú sa už dovážať
Predaj klasických neefektívnych žiaroviek sa podľa nariadenia Európskej komisie postupne zakazuje od roku 2009.
Vlani v septembri boli zakázané svetelné zdroje, ktoré patria do horšej energetickej triedy ako C.
Do tejto kategórie patria všetky klasické žiarovky. „Dovozcovia ich už nesmú dovážať do Európskej únie a výrobcovia ich už nesmú predávať,“ tvrdí Králik.
Európski výrobcovia však môžu klasické žiarovky stále vyvážať mimo trhov Únie.
Obchod láka aj na kúpu priemyselných zdrojov
Otrasuvzdorné žiarovky na priemyselné využitie sa môžu ďalej vyrábať a uvádzať na trh. Obchodníci to využívajú.
BRATISLAVA. Niektoré obchodné reťazce, ale aj internetoví predajcovia lákajú na kúpu otrasuvzdorných žiaroviek. Mali by byť odolnejšie ako klasické žiarovky a stoja podobne, spravidla len niekoľko desiatok centov.
Týmto žiarovkám vstup do distribučných skladov či predajní nikto neobmedzil. „Na žiarovky na špeciálne, napríklad priemyselné využitie sa zákaz nevzťahuje. Je na každom reťazci, či je preň predaj týchto typov žiaroviek finančne výhodný,“ vraví Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie u nás.
Lepšie fixované vlákno
Tento typ žiaroviek je určený na priemyselné použitie. Majú na viacerých bodoch fixované vlákno a býva aj robustnejšie.
Sú to žiarovky na osvetľovanie pracovného priestoru strojov, sú vyrobené tak, aby pri vibráciách predčasne nezlyhali. Podobne ako existujú úsporné CCFL zdroje do exteriéru, ktoré pracujú spoľahlivo aj pri nízkych teplotách v svietidlách vo dvore a v nevykurovaných priestoroch.
Pre priemysel sa zachovali
Nahradenie klasických žiaroviek v obchodoch otrasuvzdornými môže byť podobné ako vytlačenie syntetických farieb a ich nahradenie vodou riediteľnými akrylmi. Aj pri syntetických farbách sa dlhodobo hovorí, že sa zakážu na spotrebiteľské použitie a ostanú len v priemysle.
Podobne je to so žiarovkami, tie sa pre priemysel vyrábajú o niečo lepšie. Do rotačných strojov totiž nesmú ísť svietidlá, ktoré majú blikavé svetlo, lebo by sa mohlo zdať, že nástroje stoja, alebo sa otáčajú inou rýchlosťou, či dokonca iným smerom.
Po tom, čo výrobu klasických žiaroviek v Únii zakázali, uvádzajú na trh žiarovky na špeciálne využitie. Ľudia si ich kúpia, ak iné nie sú, a fabrika nemusí robiť dva rôzne produkty
Milan Gigel, Branislav Jenčo