O týždeň či dva by mohlo ministerstvo povedať, ktoré obchodné siete si dohodli s dodávateľmi nepovolené podmienky.
BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva ukončilo prvú vlnu preverovania obchodných sietí.
Zo zmlúv sa snažilo zistiť, či si obchodné reťazce nechávajú platiť od dodávateľov potravín za to, že ich produkty budú predávať, alebo ich umiestnia na vyšší regál ako konkurenčné výrobky.
Skontrolovali zmluvy štrnástich reťazcov. Deväť, pri ktorých už ukončili preverovanie, kontrolou prešlo.
„Preverovali sa náležitosti zmlúv, čo nevypovedá o tom, či obchodná sieť uplatňuje neprimerané podmienky,“ upozorňuje hovorkyňa agrorezortu Zuzana Gulová.
Prečítajte si aj článok
Štát nevie vysvetliť, či naozaj zavrel obchod
O férovosti až neskôr
Čo preverovali
Podmienky
- Rezort pôdohospodárstva rozbehol 14 kontrol, ukončil zatiaľ 9 z nich,
- vo všetkých prípadoch reťazce obstáli, no úradníci kontrolovali len to, či ich zmluvy majú všetko, čo podľa zákona majú obsahovať,
- prvým kolom preverovania prešli Tesco, Kaufland, Moja Samoška, Bala, potraviny Fresh, Metro, Carrefour, Hypernova a Terno.
Doterajšie výsledky hovoria len o tom, či zmluvy medzi obchodnými sieťami a ich dodávateľmi stanovujú splatnosť faktúr a podmienky, akými môžu reťazce ceny za tovar znižovať.
Či sú splatnosť, alebo podmienky znižovania cien nastavené férovo, ministerstvo naďalej preveruje. Výsledky by mohlo ukázať do dvoch až troch týždňov.
Agrorezort má na stole napríklad podnet Banskobystrického pivovaru, výrobcu piva Urpiner. Ten naznačil, že neférové podmienky si určuje Kaufland.
„Momentálne prebieha kontrola tohto podnetu,“ povedala včera Gulová. Jeho súčasťou má byť aj kópia e-mailu, podľa ktorého reťazec trval na neférových podmienkach.
Hospodárske noviny upozornili, že sporné podmienky majú mať aj siete Tesco a Lidl. Pre noviny o tom hovorili zástupcovia firiem Baliarne obchodu Poprad a I. D. C Holding, ktorá vyrába napríklad Horalky.
Tesco si podľa baliarní má účtovať asi 1,3 milióna eur ročne len za to, že ich čaje a káva sa dostanú do regálov obchodnej siete.
Títo dvaja dodávatelia potravín sa zatiaľ oficiálne nesťažovali, rezort pôdohospodárstva preto zmluvy, ktoré má Lidl s výrobcom horaliek a Tesco s popradskými baliarňami, nepreveroval.
Kontrolu z vlastného podnetu podľa Gulovej ministerstvo zváži.
Za dohodnutie neférovej podmienky hrozí podľa zákona pokuta do 300-tisíc eur.
Minister Ľubomír Jahnátek (Smer) avizoval, že v jednom prípade sa chystajú potrestať reťazec najvyššou pokutou, aby odradili ostatné siete od neférových podmienok.
Už majú nové poplatky
„Naši členovia upozorňujú, že tlak obchodných sietí na podmienky neustal ani po prijatí zákona,“ vraví hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Obchodné reťazce po prijatí zákona, čo neférové podmienky zakázal, začali vyberať nové poplatky a tým zákon obchádzajú. Podľa Nemca ide napríklad o logistický poplatok.
Reťazce si ho účtujú za to, že rozvezú tovar zo svojho centrálneho skladu do svojich obchodov.
Keby ministerstvo nakoniec neférové podmienky v zmluvách s reťazcami nenašlo, šéfa Potravinárskej komory Slovenska Daniela Poturnaya by to prekvapilo.
Znamenalo by to podľa neho, že zákon neplní svoj účel alebo že obchodníci zákon obchádzajú tak, že to štát nevie odhaliť a postihnúť.