BRUSEL. Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy prijali dnes v Bruseli nového islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona.
Nová islandská stredopravá vláda pozastavila prístupové rokovania s EÚ, avšak Barroso dnes upozornil, že jednomyseľné rozhodnutie členských štátov EÚ o otvorení prístupových rokovaní s Islandom je stále v platnosti.
Gunnlaugsson nastúpil do úradu začiatkom mája a návšteva Bruselu patrí medzi jeho prvé zahraničné návštevy.
Barroso to na spoločnej tlačovej besede náležite ocenil a dodal, že vzťahy medzi EÚ a Islandom sú založené na spoločných hodnotách, vzájomnom porozumení a už zavedených bilaterálnych vzťahoch.
Podľa predsedu EK je dobré, že si obe strany "konštruktívne" vyjasnili súčasné pozície ohľadom ašpirácií Islandu na členstvo v EÚ.
"Ale hodiny tikajú a je v spoločnom záujme nás všetkých, aby bolo toto rozhodnutie prijaté bez ďalšieho odkladu," uviedol Barroso na adresu islandského členstva v únii.
Barroso dodal, že jeho dnešné posolstvo je jasné - ak Island chce, EÚ je naďalej odhodlaná pokračovať v prístupových rokovaniach, pričom podľa neho by si ostrovný štát mohol chrániť svoje špecifiká.
Hlavným špecifikom Islandu a hlavným ekonomickým sektorom je rybolov. A nezhody okolo politiky rybolovu sú najväčším kameňom úrazu vo vzťahoch s EÚ i dôvodom zmrazenia prístupových rozhovorov.
V pondelok, deň pred Gunnlaugssonovou návštevou v Bruseli, Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo vystupňovala hrozby udelenia sankcií voči Islandu a Faerským ostrovom za prekročenie rybolovných kvót.
Európska komisia tvrdí, že Island a Faerské ostrovy nastavili rybolovné kvóty pre slede a makrely príliš vysoko po tom, ako sa nedokázali dohodnúť s EÚ na potrebnom obmedzení výlovu.
EK chce politikou obmedzených výlovov zabezpečiť udržateľnosť rybných zásob a morského bohatstva a preto je rozhodnutá sankcionovať "jednostranné kroky" Islandu a Faerských ostrovov.
Prípadné sankcie by mohli zahŕňať obmedzenie dovozu rýb z Islandu a Faerských ostrovov na územie EÚ a obmedzenie prístupu lodí pod týmito vlajkami do prístavov EÚ.