BRATISLAVA. Ministerstvo financií ráta, koľko peňazí by získalo zdanením príjmov slnečných elektrární, ktoré majú garantované na niekoľko rokov dopredu.
Časť peňazí by štát použil na zníženie ceny elektriny pre firmy a domácnosti, avizoval to už premiér Robert Fico. Získaná suma by pomohla aj rozpočtu, ktorému sa veľmi nedarí.
Ministerstvo financií tvrdí, že na analýze stále pracuje. „S jej výsledkami bude oboznámená vláda, ktorá rozhodne o ďalšom postupe,“ doplnilo.
Štedré dotácie Fico priznal
Možný výnos
- Ak by sa fotovoltické elektrárne zdanili ako v Česku sadzbou 26 percent, štát by získal asi 40 miliónov eur.
- Ak by túto daň platili všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov a paroplyny, štát by získal dvojnásobnú sumu.
Slnečným elektrárňam štát garantuje, že elektrinu, ktorú vyrobia, od nich distribučné spoločnosti v dohodnutom objeme a cene aj odkúpia. Výkupné ceny majú garantované na 15 rokov.
Vo faktúrach za elektrinu sa im na ne skladajú domácnosti a firmy.
Problém je v tom, že pred troma rokmi, keď sa najviac rozšíril fotovoltický biznis, boli výkupné ceny elektriny niekoľkonásobne vyššie ako jej trhové ceny. To zvýšilo ceny elektriny pre domácnosti aj firmy. O tom, že fotovoltika bola štedro dotovaná, hovoril nedávno aj Fico.
„Pokus o daň je len priznaním zlyhania jeho prvej vlády,“ povedal energetický poradca strany Nova Marcel Klimek.
Koľko môžu získať
Problém s cenami elektriny riešili aj v Česku. Solárnu daň tam zaviedli ešte v roku 2011, na tri roky. Jej princíp je v tom, že sa o 26 percent alebo o 28 percent znížila podpora slnečným elektrárňam.
Štátnemu rozpočtu to vlani pomohlo sumou 6,4 miliardy českých korún, čo je viac ako 250 miliónov eur. V roku 2011 to bola o niečo nižšia suma.
Ak by sa u nás zaviedla podobná daň ako v Česku a slnečné elektrárne by z dotácie platili štátu 26 percent, rozpočtu by to ročne pomohlo sumou okolo 40 miliónov eur.
Ak by túto daň platili všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov a paroplyny, štát by získal dvojnásobnú sumu.
Koľko by sa z výnosu použilo na zníženie cien elektriny, nie je jasné. Elektrina má zlacnieť aj vďaka novému poplatku, ktorý majú platiť elektrárne za prístup do siete.
Česko sa však pre solárnu daň nevyhlo súdnym sporom. „Takáto daň by zrejme viedla k žalobám aj na Slovensku. Väčšina investičných zámerov väčších elektrární je postavená na desať až dvanásť rokov a financujú ich z bankových úverov,“ povedal Pavel Šimon z Asociácie fotovoltického priemyslu.
Ak sa zavedie solárna daň, nemala by sa vzťahovať iba na fotovoltiku, ale na všetkých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, myslí si Michal Hudec, analytik spoločnosti energy analytics.
„V princípe si myslím, že ide o dobrý nástroj, ktorým sa dá dosiahnuť kompromis, aby sa investorom vrátili investície do elektrárne, súčasne zarobili a znížili sa aj ceny elektriny,“ povedal Hudec.
Daň už zasiahne iných
Na fotovoltike u nás zarobili najmä firmy prepojené na ľudí, ktorých označujú ako sponzorov Smeru. Mnohých z nich nová daň nezasiahne.
„Väčšina z vtedajších majiteľov to stihla výhodne predať za ceny, ktoré často presiahli dvojnásobok samotnej investície,“ hovorí energetický poradca SaS Karol Galek.
Majiteľmi slnečných elektrární sú dnes často banky či investičné fondy.