BRATISLAVA. Príprava významných investícií sa na Slovensku upraví po novom. Prezident Ivan Gašparovič podpísal opozíciou kritizovanú novelu z dielne zákonodarcov Smeru.
V právnej norme videl medzery aj podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer). Únia miest Slovenska (ÚMS) spolu s poslancami hnutia OĽaNO žiadali prezidenta, aby právnu normu nepodpisoval.
Za zásadný problém považovali najmä to, že zákon berie pri výstavbe významných investícií právomoci obciam a mestám.
"V súvislosti s podpísaním tohto zákona k jeho článku II pripomíname, že obce sú naďalej účastníkmi územného konania a stavebného konania," reagoval hovorca prezidenta Marek Trubač.
Na ich požiadavky prihliadne podľa neho obvodný úrad v sídle kraja ako stavebný úrad v súvislosti s výstavbou diaľnice, rýchlostnej cesty alebo stavby, ktorá je významnou investíciou.
Novelu pripravila trojica poslancov Maroš Kondrót, Michal Bagačka a František Petro (všetci Smer).
Zavádzajú ňou novinku, na základe ktorej sa kategória významných investícií rozšíri na všetky druhy stavieb. Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur a minimálne 300 novovytvorenými pracovnými miestami.
Poslanci touto právnou normou zároveň novelizujú aj stavebný zákon. A to tak, že pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní.
Výnimkou sú banské stavby, a to na návrh Richarda Rašiho a Jána Senka (obaja Smer).
Jedným z kritérií na určenie toho, že ide o významnú investíciu, je rozhodnutie vlády. Pôsobnosť stavebného úradu bude vykonávať obvodný úrad v sídle kraja.
Podľa predkladateľov ide o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.
Podľa opozície však novela odoberá právomoci mestám a obciam pri rozhodovaní o významných investíciách a rozširuje možnosti vlády pri vyvlastňovaní.
Viacerí poslanci upozorňovali na to, že ak zákon prejde, samosprávy už nebudú môcť urobiť nič s výstavbou ropovodu či kasína, ak o nich rozhodne vláda ako o významnej investícii.
Vicepremiér Vážny upozorňoval, že by sa možno nemali z rozhodovacieho procesu o významných investíciách tak natvrdo vylučovať obce.
K podporovateľom zákona sa prihlásila napríklad Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), podľa ktorej novela prispeje k zefektívneniu prípravy a realizácie významných investícií.