PARÍŽ. Nevyplatené životné poistky a spiace bankové účty by sa vo Francúzsku mali previesť na štátnu inštitúciu, aby bolo možné ochrániť sporiteľov a ich dedičov. V stredu to vyhlásil francúzsky verejný audítor.
"Súčasný stav v oblasti spiacich bankových aktív a nevyplatených životných poistiek vytvára pri ochrane sporiteľov komplikovanú situáciu.
Oni a ich dediči, ktorí sa dlhší čas finančnej inštitúcii neohlásia, nemajú istotu, že budú mať prístup k nasporeným peniazom," povedal prezident úradu verejného audítora (Cour de Comptes) Didier Migaud.
Podľa úradu v krajine k roku 2011 existovali nevyplatené životné poistky v hodnote minimálne 2,76 mld. eur a na spiacich bankových účtoch bolo uložených aspoň 1,2 mld. eur.
V správe pre dolnú komoru parlamentu však Migaud uvádza, že sumy môžu byť výrazne vyššie, keďže o nich nie je dostupný dostatok informácií.
Francúzske banky v súčasnosti nie sú povinné zisťovať, či držiteľ účtu žije alebo nie a mnohé si z vložených financií účtujú poplatky až dovtedy, keď sa po 30 rokoch podľa zákona vklady stanú majetkom štátu.
Poisťovatelia síce majú podľa zákona povinnosť informovať poberateľov životných poistiek o ich splatnosti, úrad audítora však zistil, že na to často vynaložia minimálnu snahu.
Pravidlá by sa mali zmeniť tak, aby sa spiace účty a nevyplatené poistky previedli na štátnu banku Caisse des Depots, odporúča verejný audítor.
Poplatky za vedenie takýchto aktív by mali mať podľa neho stanovený maximálny strop a po smrti osoby by sa mal preverovať aj centrálny register bankových účtov, ktorý je v súčasnosti vyhradený na daňové účely.