BRATISLAVA. Staviate načierno? Ak vám na to stavebný úrad príde, prikáže vám práce zastaviť.
Potom vám stopnú dodávku vody a elektriny na stavbu a nariadia ju zbúrať. Ak neposlúchnete, môže dať obec stavbu do dražby. Ten, kto ju kúpi a zbúra, si na pozemku bude môcť postaviť niečo iné.
Počíta s tým nový stavebný zákon, ktorý predstavilo ministerstvo dopravy a výstavby. Chce, aby platil už o necelý rok.
Štát však dodáva, že dražba nie je posledným prostriedkom v boji proti čiernym stavbám. Za chýbajúce povolenia bude hroziť investorom väzenie do päť rokov, ak stavbu nezbúrajú.
Firmy pritom u nás nemajú trestnoprávnu zodpovednosť. „Trestný čin sa dotýka členov štatutárneho orgánu, ktorí rozhodnutie stavebného úradu nenaplnili,“ hovorí štátny tajomník ministerstva František Palko.
To znamená, že by postihli napríklad konateľov či členov predstavenstiev.
Prečítajte si tiež:
Búranie v osadách rozpúta občiansku vojnu, varuje vajda
Čas na legalizáciu bude vraj krátky
Zmeny v stavbe
Schvaľovanie zákona
- Návrh nového stavebného zákona zavesilo ministerstvo dopravy na webový portál telecom.gov.sk. Pripomienky čaká do 15. septembra.
- Nový zákon má platiť od júla budúceho roku.
- Odvtedy bude možné ešte jeden rok dodatočne povoľovať stavby stavané počas platnosti starého zákona.
Veľkí developeri z tejto novinky strach nemajú.
Roman Karabelli z HB Reavis hovorí, že žiadna veľká firma si nedovolí stavať niečo, na čo nemá povolenia. Dodal, že bez nich by na stavbu nedostala ani úver v banke.
Väčšie obavy majú stavebné firmy. Na tie sa prenáša úloha zlikvidovať čiernu stavbu na náklady jej objednávateľa, ak uňho úrad nepochodí.
Šéfovi Zväzu stavebných podnikateľov Zsoltovi Lukácsovi sa nepozdáva, že tie stavby, ktoré už stoja alebo sa ešte len stavajú, budú mať iba rok od platnosti nového zákona na to, aby si dali papiere do poriadku. Možnosť dodatočne povoliť stavbu sa totiž ruší.
Podľa Lukácsa sa však stávalo aj to, že investori stavbárov oklamali falošnými povoleniami.
Stavebné úrady nemajú jasno
Obce, ktoré sú aj stavebnými úradmi, si lámu hlavu nad menšími nelegálnymi stavbami.
„Dávame veľké otázniky, či to bude všade vykonateľné. Čierna stavba môže byť aj to, že si niekto postaví chatu mimo zastavaného územia. Tam bude ťažké hľadať toho investora,“ hovorí Jozef Turčány zo Združenia miest a obcí Slovenska.
Martin Bakoš, ktorého firma Amberg Engineering dozoruje stavby, upozorňuje, že na zmeny môže doplatiť majiteľ pozemku, ktorý s čiernou stavbou nemá nič spoločné. To sa môže stať aj v rómskych osadách.
Ďalším po investorovi, koho budú hľadať, aby stavbu zbúral, bude ten, kto ju postavil. Potom nasleduje majiteľ pozemku.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že zákon má postihovať hlavne veľké nelegálne haciendy. Doplnilo, že sa môže ešte meniť. Štát ho predložil na širokú diskusiu, pripomienky čaká do 15. septembra.
Stavebný zákon
Úrady majú byť prísnejšie
Ministerstvo dopravy chce zmeniť aj proces stavebného konania. Tvrdí, že stavebné úrady budú prísnejšie posudzovať odolnosť a stabilitu stavby.
Zvláštna pozornosť sa v návrhu stavebného zákona venuje mostom. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska si hlavne želá, aby úrady nezdržiavali povoľovanie stavieb.
Územný plán obce neobídu
Dnes musí mať územný plán vypracovaný len obec, ktorá má viac než dvetisíc obyvateľov. Ministerstvo dopravy navrhuje, aby mali túto povinnosť všetky obce.
Územné plány budú mať čas si zadovážiť do konca roku 2034. Pôvodne štát plánoval, že by územný plán povinne museli mať postupne iba obce s ako 500 obyvateľmi.
Konanie o stavbe chcú zrýchliť
Otri mesiace by sa malo skrátiť povoľovanie výstavby rodinných domov s rozlohou do 300 štvorcových metrov. Dôvodom je zlúčenie územného konania o umiestnení stavby so stavebným konaním.
Otto Tokár zo Slovenskej komory stavebných inžinierov hovorí, že zrýchlenie sa bude týkať výstavby v oblastiach, kde už nejaká zástavba je.
Vyvlastňovať sa bude inak
Ak štát niekomu vyvlastní majetok vo verejnom záujme, bude zaň môcť človek dostať iba peniaze v hotovosti.
Dnes je v zákone aj možnosť, že sa za vyvlastnený príbytok môže dať aj primeraný náhradný dom. Zmeny plánuje štát v zákone o vyvlastňovaní, ktorý predstavil verejnosti zároveň so stavebným zákonom.
Obecní úradníci musia mať prax
Ten, kto bude chcieť pracovať na stavebnom úrade, bude musieť mať aspoň dvojročnú prax v odbore, ktorý súvisí so stavebníctvom.
Má to platiť pre človeka s vysokoškolským vzdelaním. O tri roky dlhšiu prax majú obce žiadať od záujemcov so stredoškolským vzdelaním. Každých desať rokov ich budú preskúšavať.