Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
DETROIT, BRATISLAVA. Ešte pred šesťdesiatimi rokmi bol snom mnohých prisťahovalcov. Detroit rástol tak rýchlo, že sa porovnával len s mestami, kde vypukla zlatá horúčka.
Počet obyvateľov sa za 50 rokov zvýšil šesťnásobne. V roku 1950 tu žilo 1,8 milióna obyvateľov, ľudia tu boli spokojní, zarábali viac ako bol priemer v krajine, nezamestnanosť bola nízka.
Štvrté najväčšie mesto
Po nových cestách premávali nové cadillacy či chevrolety. Mohlo si ich dovoliť aj 300tisíc ľudí, ktorí pracovali v miestnych automobilkách, hlavnej sile, ktorá z mesta na stredozápade spravila štvrté najľudnatejšie sídlo v krajine.
Prešlo vyše 60 rokov a mesto známe ako Motor town sa zmenilo na nepoznanie. Rýchly nárast vystriedal pomalý no hlboký pád, ktorý vyvrcholil vo štvrtok.
Detroitská radnica vyhlásila bankrot a požiadala o ochranu pred veriteľmi. Mesto dlhuje zhruba 19 miliárd dolárov. Detroit sa tak s veľkým náskokom stal najväčším americkým mestom, ktoré kedy skrachovalo.
„Viem, že mnohí sa na to budú pozerať, ako na dno histórie mesta. Ja si myslím, že to bude základom našej budúcnosti,“ povedal podľa USA Today Rick Snyder, guvernér štátu Michigan.
Momentálne to však na svetlú budúcnosť nevyzerá. V meste žije už len 700tisíc obyvateľov. Od roku 2000 do roku 2010 v priemere opustil mesto každých 22 minút jeden obyvateľ, čo je rýchlosť, aká prekvapila aj demografov.
Štatistika hovorí za všetko. V meste je 18–percentná nezamestnanosť, a najvyššia kriminalita z veľkých amerických miest. Polícii trvá hodinu, kým zareaguje na núdzové volanie. V meste funguje iba polovica verejného osvetlenia či tretina sanitiek.
Príjmy a výdavky rozpočtu mesta (v miliónoch dolárov)
Tmavou - celkové výnosy (príjmy mesta), svetlou - celkové výdavky, prerušovane - príjmy z dlhopisov.
Zdroj: Financial and Operating Plan.
Už len dve továrne
Ako sa z jedného z najúspešnejších miest v Amerike stalo mesto úpadku? Jedným z dôvodov je podľa novinára Scotta Martelleho, ktorý napísal knihu Detroit: Biografia, zameranie sa iba na automobilový priemysel.
Ten bol po druhej svetovej vojne znova v kurze, v meste bolo mnoho automobiliek. V súčasnosti sú v Detroite iba dve továrne, priemysel zamestnáva iba 20tisíc ľudí.
„Lídri videli, že ľudia znova kupujú autá a mysleli si – výroba áut, to je to, čo mesto robí najlepšie. Ťažko si predstaviť, že by Detroit bol v takomto stave, ak by povojnová ekonomika bola výraznejšie diverzifikovaná,“ napísal podľa portálu Atlantic cities.
K úpadku výrazne prispeli aj jedny z najväčších pouličných nepokojov v dejinách krajiny. V lete 1967 sa v uliciach Detroitu päť dní búrili tisícky miestnych Afroameričanov. Rabovali domy, podpaľovali budovy, pri zrážkach s políciou zahynulo 44 ľudí.
„Najväčšou obeťou však bolo samotné mesto. Vzbura uvrhla Detorit na rýchlu cestu k ekonomickému úpadku,“ napísal neskôr Coleman Young, prvý černošský starosta mesta.
Mnohé obchody už po vzbure neotvorili, počet ľudí, ktorí utekali z mesta, sa výrazne zvýšil. Odchádzali najmä bieli, vzdelanejší obyvatelia. V súčasnosti je už mesto na 83 percent afroamerické a tretina populácie žije v chudobe.
Bankrot môžu riešiť roky
O peniaze prídu veritelia a dôchodcovia, služby v meste zatiaľ zostanú zachované.
DETROIT, BRATISLAVA. Policajti a hasiči budú zatiaľ v Detroite fungovať bez obmedzení. Najviac sa bankrot dotkne dôchodcov, ktorých má vyplácať mesto.
Pravdepodobne prídu o časť dôchodkov a zdravotnú starostlivosť. Veritelia mesta stratia peniaze, zatiaľ nie je jasné koľko. Vyriešenie celého problému môže trvať roky.
Mestské služby by mestským bankrotom nemali byť obmedzené. Núdzový manažér mesta Kevyn Orr však nevylúčil zníženie výdavkov na ne v budúcnosti ako súčasť pripravovaného reorganizačného plánu.
Zatiaľ nie je jasné, o koľko prídu dôchodcovia. Podľa odborov by mali byť chránený ústavou. Orr však podľa USA Today tvrdí, že federálny zákon bude mať v tomto prípade prednosť a umožní im zníženie alebo rušenie dôchodkov.
Tiež navrhuje, aby im mesto prestalo pokrývať zdravotnú starostlivosť, mala by byť riešená inak.
Veritelia tiež budú musieť počkať na verdikt súdu, aby vedeli, o koľko prídu. Nie je jasné, kedy to bude. V Central Falls v štáte Rhode Island trvalo vyriešenie bankrotu trinásť mesiacov, v meste Vallejo v Californii tri roky.
Nikdy však nešlo o tak veľké mesto ako Detroit. Orr by ho chcel dokončiť do jesene 2014.
Peter Bobula
Mestá v úpadku
New Orleans
Kolíska džezu bola na začiatku minulého storočia najrušnejším prístavom na juhu USA. Vzostup mesta Houston spolu s novými rafinériami a prístavmi v Mexickom zálive spôsobili jej zmenšenie. Hurikán Katrina v roku 2005 vyhnal z New Orleans tretinu obyvateľov. Za pol storočia padla populácia o polovicu.
Pittsburgh
Domov hokejových tučniakov bol kedysi známy hlavne produkciou ocele. Jej úpadok zapríčinil odchod robotníkov. Pittsburgh opustilo okrem nich aj viacero veľkých korporácii. Mesto sa stalo centrom výskumu a kultúry. Ani to nezabránilo podobnému zmenšeniu ako v New Orleans.
Cleveland
V sídle rokenrolovej siene slávy býval v strede minulého storočia takmer milión ľudí. Prácu im zabezpečovali veľké spoločnosti ako Rockefellerov Standard Oil. Tie z Clevelandu, sesterskom meste Bratislavy, však pre priemyselný úpadok odišli. Veľa ľudí sa odsťahovalo na predmestia. Dnes tu žije štyristotisíc.
Buffalo
Mesto neďaleko Niagarských vodopádov bolo v minulosti veľkým dopravným uzlom. Rozvoj štátnej železničnej spoločnosti Amtrak odtiaľ odklonil vlaky a systém kanálov, ktorý spája Veľké jazerá s Atlantikom zase lode. Odišla viac ako polovica ľudí, dnes ich je tam menej ako tristotisíc ľudí.
St. Louis
Bývalé železničné centrum krajiny upadlo spolu s týmto odvetvím dopravy. Mesto na rieke Mississippi začala opúšťať biela stredná trieda pre nepodarené projekty obnovy mesta. Paneláky sa stali známymi kriminalitou a chudobou, ľudia odchádzali na predmestie.
Peter Bobula
Ktoré samosprávy vyhlásili v USA bankrot od roku 2010
(Červenou sú označené mestá/okresy, fialovou iné samosprávy. Niektoré návrhy súd odmietol, kliknite na bod pre detaily.)
Zdroj: Governing.com.
Dokument o úpadku mesta:
Žiadosť o vyhlásenie bankrotu: