BRATISLAVA. Poškodzovanie spotrebiteľa - za tento trestný čin začala viesť polícia trestné stíhanie za verejnú prezentačnú akciu pre seniorov v Pezinku.
„Zatiaľ nebola obvinená žiadna osoba, predávaný tovar bol zaistený a je podrobený expertíze,“ hovorí bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.
Slovensko láka aj zahraničné firmy, ktoré organizujú akcie pre seniorov.
Skúsenosť s českou firmou Beck International, ktorá má pobočku aj na Slovensku, má 80-ročná pani Katarína.
Hovorí o sugestívnych metódach. „Pracovníčka išla so mnou vybrať peniaze na vysávač do neďalekého bankomatu.“
Zlú skúsenosť s firmou mal aj Jozef Taraba z Liptovského Mikuláša, ktorý na akcii kúpil spotrebiče za premrštenú cenu.
Konateľ spoločnosti Lukáš Kamínek sa pre SME vyjadril, že zákon dodržiavajú.
Boli sme na prednáške v Bratislave:
Tu sú klamstvá, ktorými zavádzajú dôchodcov
Živnosti si obnovovali
Slovenská obchodná inšpekcia dnes môže postihnúť nepoctivých podnikateľov pokutou do 66 387 eur, môže dať aj návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia. To však iba vtedy, ak ide o slovenský podnikateľský subjekt.
„Ak ide o sídlo spoločnosti mimo Slovenskej republiky, ale v rámci Európskej únie, môžeme spolupracovať so zahraničnými partnermi,“ hovorí Danica Krkošová zo SOI.
Pri viacerých prípadoch podobného druhu oslovia aj partnerskú stranu, podľa nariadení Únie môžu pri ochrane zájmov spotrebiteľa spolupracovať.
V Česku proti podvodným spoločnostiam začali tento rok sprísňovať zákony. Prezentačné akcie budú musieť firmy hlásiť dopredu Českej obchodnej inšpekcii, na jeseň by sa mal v praxi prejaviť návrh ministerstva priemyslu a obchodu. Obmedziť by chcelo nekalé praktiky pri predvádzacích akciách a reťazenie živností.
Ak doteraz českému podnikateľovi za porušenie povinností živnosť zrušili, mohol si založiť novú a v činnosti pokračovať.
O prezentačných akciách pre dôchodcov nakrútili film Šmejdi:
Inšpirácia na Slovensku
Náš živnostenský zákon meniť netreba, tvrdí ministerstvo vnútra. Reťazenie živností naša legislatíva neumožňuje.
„Ak je niekomu zrušené živnostenské oprávnenie z úradnej moci, nie je možné získať na čas dvoch rokov nové oprávnenie,“ hovorí riaditeľ odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra Ján Dutko.
Sankciou za porušovanie povinností pre nepoctivých živnostníkov môže byť aj pokuta do 1659 eur.
Českom sa inšpirujeme pri ohlasovacej povinnosti. Sprísniť by sa mala ochrana spotrebiteľa, na novom zákone o podomovom a zásielkovom predaji spolupracujú ministerstvá hospodárstva a spravodlivosti. Pripravený by mal byť na konci roka.
„K výške pokút sa zatiaľ nevieme jednoznačne vyjadriť, avšak budú dostatočne vysoké, aby pôsobili preventívne,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Akcie by sa po novom mali podľa neho ohlasovať SOI týždeň vopred.
„Sankcia za neoznámenie by bola jednak v rovine verejnoprávnej, pokuta od SOI, ale dôležitejší by bol civilnoprávny dôsledok - neplatnosť zmlúv uzatvorených na týchto akciách.“