LONDÝN. Britská ekonomika sa podľa premiéra Davida Camerona už zotavuje, čo znamená, že vláda by v budúcnosti mohla znížiť niektoré dane.
Vyhlásil to v dnešnom rozhovore pre BBC, z ktorého cituje agentúra Bloomberg.
Premiér preto vyhlásil, že ak sa tieto údaje potvrdia, a ak sa rast hospodárstva ešte zrýchli, "chcel by vrátiť ľuďom časť z ich ťažko zarobených peňazí, preto sa pokúsi znížiť im dane".
Zrýchlenie britského hospodárstva uľahčí Cameronovi aj plnenie rozpočtových cieľov.
Súčasná koaličná vláda konzervatívcov a liberálnych demokratov musela v dôsledku pomalého zotavovania britskej ekonomiky z predchádzajúcej globálnej krízy pripraviť rozsiahly balík úsporných opatrení, ktorý zahŕňa znižovanie výdavkov až do finančného roku 2017/2018. To znamená, že v ňom bude musieť pokračovať aj nový kabinet, ktorý si Briti zvolia v roku 2015.
Ale vďaka zlepšovaniu situácie v ekonomike sa Cameron bude môcť pred voľbami vyhnúť ďalšiemu nepopulárnemu zvyšovaniu daní.
Konzervatívci na čele s Cameronom dúfajú, že sa im v roku 2015 podarí zvíťaziť vo voľbách a vytvoriť vládu bez koaličných partnerov. To by mu umožnilo splniť svoj sľub a znížiť niektoré dane, ak bude ekonomika pokračovať v zotavovaní.
Britská ekonomika sa v 1. kvartáli 2013 vyhla recesii. Hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva vzrástol v 1. štvrťroku o 0,3 % po poklese o 0,2 % v predchádzajúcom kvartáli.
Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg odhadujú, že v 2. štvrťroku sa tempo rastu britskej ekonomiky zrýchlilo na 0,6 %. Štatistický úrad zverejní predbežné údaje o vývoji HDP v období apríl-jún 25. júla.