BRATISLAVA - Polovica členských štátov Európskej únie predložila žiadosť o odloženie využívania pásma 800 MHz na bezdrôtové širokopásmové pripojenie.
Krajiny nestihli podľa Európskej komisie lehotu 1. januára 2013, s ktorou pôvodne súhlasili. Komisia súhlasila s odkladmi pre Španielsko, Cyprus, Litvu, Maďarsko, Maltu, Rakúsko, Poľsko, Rumunsko a Fínsko.
Odmietla výnimky pre Slovensko a Slovinsko, v prípade ktorých meškanie vyplývalo z organizácie autorizačného postupu a nie z výnimočných okolností znemožňujúcich sprístupnenie pásma.
Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová uviedla, že toto je posledný ústupok. "Reforma frekvenčného spektra sa stane ústredným bodom návrhu týkajúceho sa jednotného telekomunikačného trhu, ktorý komisia predloží v septembri," povedala.
Žiadosti Grécka, Lotyšska a Českej republiky si vyžadujú podľa komisie dodatočné zhodnotenie. Belgicko a Estónsko sa oneskorili, ale nepožiadali o výnimku, kým Bulharsko oznámilo pokračujúce využívanie tohto pásma na účely verejnej bezpečnosti a obrany.
Jedným z dôsledkov oneskorenia členských štátov podľa komisie je, že výrobcovia telefónov vynechávajú zo svojich zariadení príslušné rádiové čipy potrebné na spojenie v Európe, pretože počet krajín, ktoré včas udelili licencie na rovnaké spektrum, nie je dostatočný.
Pásmo 800 MHz je súčasť "digitálnej dividendy", spektra uvoľneného prechodom od analógovej televíznej techniky k digitálnej. Toto frekvenčné pásmo má najmä potenciál na podporu bezdrôtového širokopásmového pripojenia v celej krajine, vrátane vzdialených a vidieckych oblastí.
Doteraz len jedenásť členských štátov oznámilo, že umožnili účinné využívanie pásma 800 MHz na bezdrôtové širokopásmové komunikácie.