Firme, ktorá hrozila, že oberie o prácu tritisíc ľudí, zlacnie elektrina. Slovalco môže ročne ušetriť vyše päť miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že pomoc prichystalo aj ďalším firmám.
BRATISLAVA. Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom hrozila zatvorením závodu, na ktorý je naviazaná práca 3000 ľudí. Teraz by mohla získať úľavy z cien elektriny.
Vyplýva to z návrhu ministerstva hospodárstva, ktorý predložilo na pripomienkovanie.
Chce, aby žiadna firma na Slovensku neplatila do Národného jadrového fondu na vyraďovanie atómok ročne viac než dva milióny eur.
V praxi sa tento návrh výrazne týka len najväčšieho odberateľa elektriny u nás, hlinikárne Slovalco. Ak zmeny prejdú, každý rok ušetrí na elektrine vyše päť miliónov eur.
Pomôže, ale vraj nie úplne
Fond a odvody
Hlinikáreň
- Slovalco priamo či nepriamo dáva prácu 3000 ľuďom.
- Ročne spotrebuje desatinu produkcie Slovenských elektrární: 2,4 mil. MWh.
- Za každú jednu MWh platí do Národného jadrového fondu na odstávku atómok tri eurá, ročne teda platí 7,2 mil. eur.
- Po novom by firma nemala platiť viac ako 2 mil. eur.
„Návrh na zavedenie stropu do jadrového fondu, ktorý predložila vláda do pripomienkového konania, vnímame ako veľmi dôležitú súčasť riešenia,“ povedal Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco.
Dodal, že ešte stále čakajú aj ďalšie zľavy. Má ísť o rôzne poplatky, ktoré sa hradia za to, že sa do firmy cez káble vôbec elektrina dostane.
Pred pár dňami sa pritom Slovalco dohodlo so Slovenskými elektrárňami na cenách elektriny ako komodity na ďalších osem rokov. Upozornil na to denník Pravda.
Práve to, že firme sa tento rok končí výhodná zmluva s elektrárňami z minulosti, bol hlavný dôvod, prečo začala hovoriť o možnom stopnutí výroby. Nevedno, akú zľavu Slovalco vyrokovalo.
Chcú priniesť stabilitu
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že stropom odvodov jadrovému fondu chce priniesť stabilitu investorom z odvetví, ktoré sú náročné na spotrebu energií, nie pomôcť konkrétnemu podniku.
Či okrem Slovalca ešte niekto prekračuje dvojmiliónovú hranicu a môže teda zmenou aspoň nejakú zľavu získať, ministerstvo už jasne nehovorí.
Spomína len to, že energeticky náročné sú aj Novácka energetika, OFZ Istebné či košický U.S. Steel, ktorému nedávno štát schválil 15 miliónov eur ročne cez ceny energií. Americkí majitelia oceliarní na výmenu vláde sľúbili, že fabriku zatiaľ nepredajú.
Kto okrem Slovalca presahuje dvojmiliónový strop, včera nemalo spočítané ani Združenie priemyselných odberateľov energií. „Je dôvodný predpoklad, že nikto,“ povedal zástupca združenia Miroslav Kučera.
Fondu nebude chýbať
Peniaze, ktoré do Národného jadrového fondu nepritečú, ak sa strop zavedie, vraj vo fonde nebudú chýbať.
„Finančný vplyv to nebude mať, akurát výber sa predĺži o primeranú sumu,“ povedal šéf fondu Ján Šovčík.
Do fondu sa totiž zbiera po 70 miliónov eur ročne. Predpokladá sa, že historický deficit vo financiách na vyraďovanie atómových elektrární sa má zbierať cez ceny elektriny za 35 rokov. Toto obdobie by sa tak predĺžilo.