Licencie na novú sieť sme už mali predať, Brusel nám žiadosť o odklad zamietol.
BRATISLAVA. Slovensko už sedem mesiacov mešká s predajom frekvencií na mobilnú sieť štvrtej generácie (4G), ktorá sa hodí na rýchle surfovanie na webe. Európskej únii sme sa zaviazali, že ich pridelíme najneskôr vlani.
Vláda rátala s tým, že nám Európska komisia termín o rok predĺži. O odklad žiadalo štrnásť štátov, zdráhavo vyhoveli deviatim z nich. Slovensku Brusel žiadosť o odklad zamietol.
„Slovensko očakáva ročný odklad, pretože toto obdobie chce využiť na organizáciu výberového konania. Odklad môže byť odôvodnený len mimoriadnymi okolnosťami, preto v tomto prípade nie je možné výnimku udeliť,“ píše v rozhodnutí eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.
Mimoriadnou okolnosťou by podľa Bruselu bolo, keby frekvencie niekto ešte používal a štát by ich nemohol prideľovať. To u nás neplatí.
Brusel: Ľudí to poškodzuje
„Meškanie spôsobuje, že mobily, ktoré občania považujú za dôležité zariadenia, nie sú v Európe plne funkčné. Ich výrobcovia vynechávajú príslušné rádiové čipy potrebné na spojenie v Európe, pretože počet štátov, ktoré včas pridelili príslušné frekvencie, nie je dostatočný,“ vytýka štátom Kroesová.
Telekomunikačný úrad píše podmienky aukcie frekvencií, ktorá by mala prebehnúť koncom roka. Očakáva sa, že licencie budú udelené až začiatkom budúceho roka a prvé vysielače postavia mobilní operátori cez leto 2014.
Slovensko predáva 38 frekvencií na 4G sieť za najmenej 142,4 milióna eur. Vyvolávacia cena je od 200-tisíc do 2,2 milióna eur za frekvenciu.
Regulátor chcel frekvencie prideľovať predvlani, no vláda menila zákon, aby sa mohli predať cez e aukciu.
Môže sa to skončiť na súde
Za to, že frekvencie budeme prideľovať v omeškaní, nám hrozí súdny spor s Európskou komisiou.
„Je tu riziko súdneho konania, ktoré môže viesť napríklad k udeleniu pokuty,“ vysvetlila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.