BRATISLAVA. Ficova vláda nemá v pláne znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH), ak bude deficit verejnej správy nižší ako tri percentá.
Terajší zákon pritom počíta s tým, že pri splnení tejto podmienky sa má DPH automaticky znížiť zo súčasných 20 na 19 percent. Ak by sa nič nemenilo, nižšia DPH na tovary a služby by bola možno už od roku 2015.
Premiér Robert Fico však hovorí, že vláda zákon zmení. „Rozhodnutia prijaté vládou Ivety Radičovej budú musieť ešte chvíľku počkať,“ povedal Fico v rozhovore pre Pravdu.
Fico vyššiu DPH kritizoval
DPH
Základná sadzba DPH sa od roku 2011 zvýšila z 19 na 20 percent. Vláda povedala, že DPH na 19 percent nezníži.
Znížená sadzba DPH vo výške 10 percent platí napríklad na lieky, knihy či zdravotnícke pomôcky.
Štát si v tomto roku naplánoval, že na DPH vyberie 4,463 miliardy eur. Je to 50 percent očakávaných daňových príjmov a 32 percent celkových príjmov rozpočtu.
Keď sa Radičovej vláda rozhodla zvýšiť DPH na terajších 20 percent, aby pomohla rozpočtu, obhajovala to tým, že ide o dočasný krok.
Pri výraznejšom znížení deficitu, čo je rozdiel, o ktorý výdavky štátu či napríklad obcí prevyšujú ich príjmy, sa táto daň mala znížiť.
Bývalá premiérka Iveta Radičová včera povedala, že zvýšenie DPH bolo jedným z opatrení, ako chcela vláda znížiť deficit. Keď preberala po Ficovi vládu, deficit bol na úrovni siedmich percent HDP.
Ficovi teraz pripomenula, že Smer, ktorý bol vtedy v opozícii, takýto krok jej vlády kritizoval.
„Dúfala som, že keď sa podarí znížiť deficit pod tri percentá, bude platiť súčasný zákon a DPH sa zníži na 19 percent,“ dodala Radičová.
Aby bolo zvýšenie DPH dočasné a záviselo od deficitu, bola podmienka v tom čase vládnej SaS.
„Toto sú presne socialisti, ktorých zaujíma len to, ako vyzbierať peniaze a potom sa hrajú na Ježiška a peniaze rozdávajú,“ reagoval šéf SaS Richard Sulík.
Bývalého ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) Ficove slová neprekvapujú. Pripisuje ich tomu, že vláda nie je schopná šetriť a naštartovať ekonomiku.
Či by teraz sám znížil DPH, Mikloš nevedel povedať. „To sa nedá odhadnúť. Určite by to nebolo ľahké. Ale celkom určite by sme robili inú hospodársku a rozpočtovú politiku,“ povedal.
Pre Fica bola DPH symbolom, a tak musel ísť rozum bokom, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ekonómovia by hľadali úspory
Smer však nemá isté, že zníži v tomto roku deficit pod tri percentá. Na to, aby sa mu to podarilo, potrebuje zohnať niekoľko sto miliónov eur. Je to preto, že ekonomike sa až tak nedarí a daňové príjmy sú nižšie. Tiež preto, že štátne nemocnice tvoria nové dlhy a obciam sa nedarí až tak šetriť.
O rok potrebuje nájsť vláda ďalšiu miliardu eur.
„Je to obrovský balík peňazí. Nešponoval by som to teda výpadkom ďalších príjmov rozpočtu pre nižšiu DPH,“ hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Zníženie sadzby DPH z 20 na 19 percent, teda o jeden percentuálny bod, by podľa odhadov mohlo znamenať nižšie rozpočtové príjmy o 180 miliónov eur ročne. Ak by vláda DPH znížila, musela by nájsť opatrenia, ktorým by tento výpadok vykryla.
„Ponechanie DPH na súčasnej úrovni je najmenej bolestivé opatrenie pre ekonomiku na získanie dodatočných príjmov,“ hovorí analytik Erste Group Juraj Kotian.
Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš hovorí, že vláda by mala začať tým, že bude hľadať úspory vo verejnom obstarávaní, šetriť na dotáciách a privatizovať. Na základe toho by sa vedela potom rozhodnúť, či je priestor na zníženie DPH, alebo nie je. „Zatiaľ vláda žiadne úspory nehľadá,“ hovorí Goliaš.
Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský pridal prirovnanie: Keby vláda zaviedla v sociálnych dávkach adresnosť a nevyplácala by ich napríklad bohatším, mohla by ušetriť sumu, ktorou by vykryla výpadok príjmov pre nižšiu DPH. Na nižšej dani by získali všetci občania.