TOKIO. Japonsko robí pokroky vo svojom boji proti roky trvajúcej deflácii. Spotrebiteľské ceny v krajine vzrástli v júni prvý raz po 14 mesiacoch, informovali agentúry Reuters a RTTNews.
Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, do ktorého sa nezapočítavajú ceny potravín, sa v júni medziročne zvýšil o 0,4 %, uviedlo dnes ministerstvo pre vnútorné záležitosti a komunikáciu.
To je najprudší nárast japonských spotrebiteľských cien od novembra 2008. Analytici v priemere očakávali zvýšenie spotrebiteľských cien o 0,3 % po ich stagnácii v máji.
Hlavnou príčinou nárastu cien je však zdraženie elektrickej energie a benzínu a nie zvýšenie dopytu spotrebiteľov, ktorá by signalizovala udržateľný nárast. Preto ekonómovia varujú pred predčasnou eufóriou.
"Bez započítania energií tu nie je žiadny trend zvyšovania cien," uviedol Dai-ichi z tokijského Life Research Institute. "Až keď začnú rásť platy, budeme môcť hovoriť o jasnom trende." K tomu však čaká Japonsko ešte dlhá cesta.
V máji mzdy nerástli už druhý mesiac po sebe. Ak nebudú rásť platy, súkromná spotreba zrejme opäť stratí dynamiku.
Premiér Šinzó Abe a japonská centrálna banka realizujú agresívne opatrenia na boj s defláciou, ktorá krajinu sužuje viac než desaťročie. Centrálna banka si dala za cieľ do dvoch rokov zvýšiť medziročnú mieru inflácie na 2 %.
Celková medziročná inflácia dosiahla v júni 0,2 %, pričom odborníci očakávali len 0,2 %. V máji sa spotrebiteľské ceny znížili o 0,3 %.
Ceny palív sa v júni medziročne zvýšili o 5,7 %, telekomunikácií o 1,8 %, vzdelania o 0,5 % a oblečenia o 0,2 %. Nábytok zlacnel o 2,4 %, potraviny o 0,9 % a bývanie o 0,5 %.
V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny a jadrové spotrebiteľské ceny stagnovali.