BRATISLAVA. Premiér Robert Fico chce mať na Slovensku len jednu zdravotnú poisťovňu. Projekt jej zavedenia už výrazne mešká. Konečné zavedenie sa podľa informácií TASR posúva o rok neskôr.
Aj napriek tomu sa premiér nevzdáva tejto myšlienky a tvrdí, že pravdepodobnejšie je vyvlastnenie súkromných poisťovní. Povedal to v rozhovore pre denník Pravda.
„Zdá sa, že nebude možná dobrovoľná dohoda s akcionármi dvoch súkromných zdravotných poisťovní Dôverou a Unionom a tiež legislatívne práce sú veľmi náročné,“ odôvodňoval v rozhovore meškanie.
Predbežné nie
Harmonogram
Monopolná poisťovňa
- do 30. 11. 2012: malo začať verejné obstarávanie na poradenstvo. Poradca ešte nie je vybraný, nezačalo sa ani jeho hľadanie.
- 1. 5. 2013: mal začať platiť transformačný zákon. Zákon nebol ani v pripomienkovom konaní.
- január 2014: mala ostať len jedna poisťovňa, ak by sa dohodli na kúpe poisťovní. Tento termín sa podľa TASR posúva na január 2015.
- júl: ak dôjde k vyvlastneniu, jedna poisťovňa sa posunie o pol roka.
Zatiaľ to vyzerá tak, že iná možnosť nebude.
Holandská firma Achmea, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Union, aj Penta, ktorá má Dôveru, sa zhodujú, že predávať štátu nechcú. Nik sa ich však oficiálne neopýtal, či a za koľko by sa poisťovní boli ochotní vzdať.
„Žiadnu ponuku na odkúpenie poisťovne od ministerstva zdravotníctva sme nedostali,“ hovorí hovorkyňa Penty Lea Krčmáriková.
Rovnako je na tom Union.
Nehovorí sa zatiaľ ani o cene, ktorú by akcionári mali dostať. Tú má určiť znalec, ktorého má vo verejnej súťaži vybrať ministerstvo.
Podľa harmonogramu, už mal byť vybraný, ale zatiaľ sa tender ani nezačal.
Verejný záujem?
Ak by sa štát s poisťovňami dohodol, mohol by predísť problémom.
Pri dohode by totiž následne ani jedna strana nemohla namietať sumu, ani spochybňovať existenciu verejného záujmu, tvrdí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.
Naopak, ak by došlo k vyvlastneniu, akcionári môžu namietať cenu, ktorú im štát zaplatí ako adekvátnu náhradu.
Problematický môže byť podľa Leontieva aj verejný záujem, na základe ktorého by k vyvlastneniu malo dôjsť.
„Ak by išlo o situáciu, kde na oboch stranách stoja podnikatelia, nebolo by vôbec racionálne ísť do sporu bez toho, aby sa strany najskôr aspoň nepokúsili o dohodu,“ hovorí Leontiev.