Keď vám krížom cez pozemok štát naplánuje diaľnicu, vyplatí vás jedine peniazmi. Tak to navrhuje rezort dopravy. Dnes si niektorí ľudia pýtajú ako odplatu za svoje domy aj náhradné bývanie.
BRATISLAVA. „Bývame v peknom prostredí na okraji Čadce, asi 300 metrov od námestia, kde je samá zeleň,“ hovorí Jozef Latka, majiteľ rodinného domu na severe Slovenska.
Rád by v ňom býval aj ďalej, ale nebude to možné. Štát mu cez pozemok nakreslil diaľnicu číslo 3, a tak ho zrejme čaká vyvlastňovanie. Pozemok s domom pripadne štátu.
Latkovci preto požiadali Národnú diaľničnú spoločnosť, aby im ako náhradu postavila nový dom na porovnateľnom pozemku. Dnešné zákony to umožňujú.
Latka žiada od Národnej diaľničnej spoločnosti dom preto, že staršie domy v podobnej hodnote na podobnom pozemku v okolí na predaj nie sú.
Navyše znalecké posudky, podľa ktorých vyplatili jeho susedov, sú nízke na to, aby si z nich sám zabezpečil porovnateľné bývanie.
Chystajú zmenu
Jozef Latka bude musieť na svoj plán zabudnúť. Štát pripravil nový zákon o vyvlastňovaní, ktorý škrtá možnosť poskytnúť ako náhradu čokoľvek iné než peniaze.
„Veríme, že to tak je výhodnejšie pre občanov. Využitie hotovosti bude, samozrejme, na jej vlastníkovi. Pán, o ktorom píšete, by v prípade prijatia nášho návrhu zákona mohol použiť hotovosť na postavenie domu v lokalite podľa jeho predstáv,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že ľudia chcú aj tak väčšinou hotovosť. Stalo sa asi 10-krát, že si pýtali inú náhradu, a aj tak žiadnej takej požiadavke nevyhovela.
Okrem iného preto, že štátna firma domy nevlastní. V prípade pána Latku by musela získať pozemok od iných majiteľov či obce a potom by bolo náročné ho previesť na nového majiteľa.
Navyše ani dostatočne veľký pozemok patriaci obci nenašli, vysvetľujú diaľničiari, prečo sa dom stavať nechystajú.
Problém s pozemkom si uvedomuje aj Latka. Ale ak ho nemôže zohnať štátna firma, ako má on? Navyše podľa neho štát reálne náhradu nehľadal, iba naoko.
Diaľničiari však tvrdia, že Latkovho prípadu sa zmeny v zákonoch už nedotknú.
Čo s cenou
Keď sa dnes niekomu nepozdáva cena z posudku, ktorý si nechal vypracovať štát, môže si nechať urobiť protiposudok, hovorí Richard Drutarovský z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastnenie a prešovský mestský poslanec za SaS.
Existuje napokon aj možnosť, že správnu cenu vyberie až súd.
Jozef Latka je však presvedčený, že žiaden tabuľkový odhad ceny nemusí vystihovať realitu.
Otázkou je, či nový vyvlastňovací zákon skutočne povedie k vyvlastňovaniu len za peniaze.
Na jednej strane totiž štát navrhuje nový vyvlastňovací zákon, v ktorom píše ako o protihodnote iba o peniazoch, na druhej strane necháva v platnosti iný zákon, ktorý pripúšťa vyvlastniť aj za nehnuteľnosti – domy a byty.
Martin Kóňa z ministerstva dopravy hovorí, že nový vyvlastňovací zákon je teraz predložený na verejnú diskusiu a ak prejde, mali by sa v tom duchu zmeniť aj ostatné zákony.