BRATISLAVA. Zahraničná škola je často pre uchádzača o prácu výhodou.
„Vyštudovali v inom prostredí, často na dobrých univerzitách, sú flexibilnejší, kozmopolitní, samostatní, dalo by sa povedať životaschopnejší, sú jazykovo zdatnejší,“ hovorí Viera Filipová z personálnej agentúry Adecco.
Prečítajte si tiež:
Absolventi sa vytratili z čísiel. NBS hovorí, že je za tým zmena metodiky
Vedia jazyk
Oproti absolventom zo slovenskej školy sa tak môžu zamestnať ľahšie.
Zamestnávatelia chvália pri zahraničných absolventoch najmä znalosť cudzieho jazyka.
„Ak uchádzač predloží titul získaný v zahraničí, môže mu to pomôcť pri získaní pracovného miesta,“ hovorí Jozef Bačé z automobilky Kia. Potvrdzujú to aj iní zamestnávatelia.
Zahraničné školy prispievajú aj k samostatnosti a cieľavedomosti uchádzača, povedal hovorca Volkswagenu Vladimíra Machalík.
„Absolventi slovenských škôl často prídu na pohovor a nevedia zdôvodniť záujem o pozíciu,“ dodáva.
Nestačí sa vyhnúť matematike
Problém našich vysokých škôl je najmä to, že vychovávajú absolventov, ktorí sa na trhu práce nevedia uplatniť, lebo ich firmy nepotrebujú.
„Priveľa humanitných odborov, niekedy s pochybnou kvalitou, a málo absolventov s technickým zameraním,“ hodnotí naše univerzity Adecco.
„Humanitné odbory sú často dosť všeobecné, nekonkrétne a nekvalitné,“ tvrdí personálna agentúra.
Nestačí vyberať si vysokú školu podľa toho, či je tam matematika, alebo nie. „Je problematické zamestnať sa po skončení odborov ako sociálna práca či niektoré ekonomické odbory,“ dodáva.
Štátne Lesy SR, ktoré patria medzi veľkých zamestnávateľov, tiež potvrdzujú problém.
„V posledných rokoch pozorujeme mierny pokles kvality vysokoškolsky vzdelaných absolventov,“ tvrdí podnik. Vysvetľujú si to demografiou, ktorá neumožňuje výber kvalitnejších študentov.