Nezamestnanosť v júni mierne klesla. Od roku 2009 pritom v lete mierne stúpa, lebo sa na úrady práce hlásia absolventi. Nezamestnanosti zrejme pomohla zmena metodiky.
BRATISLAVA. V júni na úrady práce prichádzajú absolventi vysokých škôl, ktorí si nevedia nájsť prácu. Ročne skončí školu zhruba 40–tisíc mladých ľudí.
Ich príchod ovplyvnil aj celkovú nezamestnanosť. Medzi májom a júnom tak v týchto rokoch vidieť nárast miery nezamestnanosti.
Vyplýva to z údajov Ústredia práce. Vlani napríklad v júni stúpla oproti máju nezamestnanosť o 0,15 percentuálneho bodu.
Tento rok je to však inak. Absolventov v štatistikách nevidno. V júni ich na úradoch práce pribudlo ani nie štyritisíc, čo je menej ako po minulé roky.
„Požiadať o zaradenie do evidencie nie je zákonom stanovenou povinnosťou a nemusí ho teda každý absolvent využiť,“ povedal hovorca ústredia Peter Zeman.
Absolventi sa môžu zamestnať, odísť do zahraničia alebo sa mohli len nenahlásiť na úrad a platiť si odvody.
Prečítajte si tiež:
Zahraničný titul uľahčuje získanie práce
Zmenili metodiku Neprejavili sa ani v celkovej nezamestnanosti. Tá v júni medzimesačne klesla o 0,01 percentuálneho bodu.
„Hlavným dôvodom, že sa rast absolventov výraznejšie nepodpísal pod nárast nezamestnanosti, je metodická zmena Ústredia práce,“ hovorí Martin Filko, šéf Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0ApSbVvXy9w26dEVENHNmOEtQNTA4aWduUWtrUEJwcGc&transpose=0&headers=0&range=A2%3AB6&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","viewWindow":{"min":0,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"chartArea":{"height":"","width":"","left":"","top":""},"title":"Ko\u013eko pribudlo absolventov na \u00farady pr\u00e1ce","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"legend":"none","hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Po\u010det absolventov","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"tooltip":{},"isStacked":false,"width":490,"height":320},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Rovnaký dôvod vidí aj Národná banka Slovenska (NBS). Ústredie práce totiž zmenilo výpočet.
Ústredie preradilo uchádzačov o prácu, ktorí pracujú na menších obecných prácach a dobrovoľníckych službách do kategórie ľudí, ktorí sa nezapočítavajú do celkovej evidovanej (zmenené 29.7. 8:09) miery nezamestnanosti.
Tam sa započítavajú len ľudia, ktorí sú schopní nastúpiť do práce okamžite.
„Celkovú nezamestnanosť tento postup nijako neovplyvňuje,“ tvrdí Zeman z ústredia. Ľudia, ktorých presunuli, podľa neho nemôžu okamžite nastúpiť do práce.
Vláda prikrášľuje štatistiky nezamestnanosti zmenou metodiky, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
„Ich zahrnutie k nedisponibilným uchádzačom o zamestnanie teda aktuálny stav neskresľuje, ale robí ho reálnym,“ dodáva.
Podľa ministerstva práce pokyn na zmenu metodiky nedala vláda a prvýkrát ju použili až v júli.
Národná banka ale tvrdí, že takto bolo presunutých zhruba 5600 ľudí, a to už v júni.
„Presunom takéhoto počtu osôb sa prakticky anuloval akýkoľvek vplyv prítoku nových absolventov, ktorý mohol zvýšiť evidovanú mieru nezamestnanosti v júni,“ povedala hovorkyňa Petra Pauerová.
Ak by nebolo došlo k zmene, evidovaná miera nezamestnanosti by bola podľa NBS o zhruba 0,2 percentuálneho bodu vyššia ako v máji.
„Nie je možné tvrdiť, že trh prijal všetkých uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov,“ dodáva.
Lepší pohľad na trh práce tak podľa banky vidieť pri celkovom počte uchádzačov o prácu, ktorý v júni medziročne stúpol o 2800 ľudí. Celkovo bolo bez práce viac ako 418-tisíc ľudí.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdHdjT1doQnhMQzR1UkthQVlhN0xLbmc&transpose=0&headers=1&range=O1%3AQ115&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"pointSize":0,"color":"#660000","lineWidth":4}},"curveType":"function","animation":{"duration":500},"width":500,"theme":"maximized","lineWidth":2,"hAxis":{"title":"Zdroj: \u00daPSVaR","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Evidovan\u00e1 miera nezamestnanosti","height":329,"legend":"none","focusTarget":"category","annotations":{"domain":{"style":"line"}},"tooltip":{}},"state":{},"view":{"columns":[0,{"label":"","properties":{"role":"annotation"},"sourceColumn":1},2]},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 3"}
Profesia má takmer 5000 Príchod absolventov sa ukázal aj na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk.
„V tomto roku nám pribudlo už 4800 životopisov od absolventov vysokých škôl. Predpokladáme, že ďalší sa zaregistrujú v priebehu leta,“ hovorí Marcela Glevická z portálu Profesia.sk.
Absolventi s titulom však majú podľa nej väčšie možnosti sa uplatniť, ako tí s nižším vzdelaním.
„Počet absolventov, ktorí končili vysokú školu vlani, za rok klesol a dnes ich je v našej databáze už len štvrtina,“ hovorí Glevická.
Dôvodom je najmä to, že vysokoškolskí absolventi často pracujú na pozíciách, ktoré nezodpovedajú ich vzdelaniu. A stačila by na to aj maturita.
Absolventov hľadajú na portáli najmä advokátske kancelárie, centrá zdieľaných služieb či firmy pracujúce v reklame, PR a propagácii.