Pri audiotexových TV hrách často platí, že najdrahší sex je ten, čo nestojí skoro nič. Nočné súťaže preveruje Rada pre vysielanie aj obchodná inšpekcia.
BRATISLAVA. Chcete vyhrať? „Záleží len od vás, ako rýchlo viete vytočiť číslo,“ vyzýva moderátorka nočnej audiotexovej hry na jednej z komerčných televízií.
V skutočnosti však súťaž funguje inak. Diváci to často zistia, až keď pretelefonujú niekoľko eur a k hre sa ani nedostanú.
„Hra nie je upravená žiadnym zákonom a pokiaľ sa do nej súťažiaci zapojí, akceptuje podmienky organizátora,“ hovorí Andrea Marošiová z obchodnej inšpekcie. Tá v súčasnosti rieši podnet na program Sexy výhra, ktorý vysiela TV Dajto zo skupiny Markíza.
Spotrebiteľ sa domnieva, že hra bola zmanipulovaná, pretože počas toho, ako moderátorka vyzývala ľudí, aby telefonovali, mu záznamník tvrdil, že je obsadené.
Prečítajte si tiež:
Na audiotexové číslo nevolala, dostala faktúru na vyše 400 eur
Stačí zavolaťSúťaž
Ako to funguje
číslo je spoplatnené sumou 2 eurá za minútu, oznam o tom beží v spodnej časti obrazovky, podrobné pravidlá súťaže tam nie sú, možno ich nájsť na internetovej stránke televízie, keď hráč zavolá, automaticky ich tým akceptuje, súťaž nie je hazardnou hrou v zmysle zákona, súťažiť môžu osoby staršie ako 18 rokov.
Pravidlá súťaže sú na internete. Vyplýva z nich, že aj keď sa divák na audiotex dovolá, neznamená to, že ho zapoja do hry. Musí čakať na oznámenie automatu, že ho vybrali.
„Každá iná automatická hláška znamená, že telefonát nebol náhodne vybraný a účastník stratil možnosť odpovedať na otázku v štúdiu.“
Na výhru podľa pravidiel nie je právny nárok a nie je ju možné vymáhať súdnou cestou. Prevádzkovateľom Sexy výhry je firma z Malty.
Podobne funguje aj Fooormania na TV Fooor, ktorá rovnako patrí pod Markízu.
Definovaná je ako vedomostná súťaž, ktorá vám spríjemní chvíle pri obrazovke. „Stačí sa len telefonicky zapojiť do vysielania a môžete vyhrať fantastické finančné ceny!“
Hru vyrába firma Mediatex. Jej marketingový riaditeľ Michal Horváth vylučuje, že by využívali nastrčených telefonujúcich, ktorí vo väčšine prípadov odpovedajú nesprávne, čím sa súťaž naťahuje.
„Aj keby sme mali takýto zámer, nemusíme ho realizovať, odpovede volajúcich sú vždy autentické.“
Koľko výhier a v akej sume vyplatia priemerne súťažiacim za mesiac, nechce Mediatex povedať s vysvetlením, že ide o obchodné tajomstvo.
Zatiaľ nerozhodliStanica s podobným zameraním Ring TV, ktorá donedávna vysielala na TA3, má zoznam výhercov aj so sumami na webe. Jej súťaže kontrolovala Slovenská obchodná inšpekcia.
Sťažovateľom napríklad prekážalo, že niektoré úlohy možno pochopiť rôzne a teda správna odpoveď nie je jednoznačná. Inšpekcia porušenie zákona nezistila.
Rada pre vysielanie preveruje tri podnety na Sexy výhru a Akčnú výhru na Dajto. Skúma, či hry boli „čestné a slušné“, ako to vyžaduje zákon. Televíziu môžu potrestať upozornením alebo pokutou.
„Máme informácie, že diváci podnety adresujú aj polícii pre podozrenie z podvodu,“ hovorí Lucia Jelčová z kancelárie rady.
Hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová tvrdí, že keď im príde od diváka reklamácia, tak ju vždy vyšetria. „Pokiaľ ide o oprávnenú reklamáciu, samozrejme ju riešime kompenzáciou.“
Vola vraj podojiť nemožno. Neplatí to však vždySúťaž trvala dve hodiny. Na konci sa objavil hráč so správnym riešením.
BRATISLAVA. Na lúke sa pasie päť volov. Od jedného vola bača nadojí za päť minút 12 litrov mlieka. Koľko litrov mlieka bača nadojí od desiatich volov počas desiatich minút?
Fooormaniu s touto otázkou vysielali v utorok. Maximálna výška výhry bola na začiatku stanovená na dvetisíc eur. Postupne sa znižovala.
Súťaž trvá dve hodiny. Za ten čas sa do štúdia dovolalo 54 hráčov. Tipovali odpovede od desať do 600 litrov. Až keď sa súťaž priblížila k záveru, prepojili zrazu diváka, ktorý odpovedal správne. Vtedy už bola hodnota výhry znížená na 500 eur.
Správna odpoveď bola nula litrov, lebo vola podojiť nemožno. V tejto súťaži to však celkom neplatilo, keďže v zadaní sa priamo hovorí, že od jedného vola bača nadojí 12 litrov mlieka za päť minút.
Počas súťaže viackrát vyhlásili prémiu, ktorú mohol dostať volajúci, aj keď správnu odpoveď neuhádol. Výška prémie sa pohybovala v stovkách eur. Získalo ju deväť volajúcich v sume od sto do 333 eur. Ak boli všetci riadnymi súťažiacimi, prevádzkovateľ hry by im mal za prémie spolu vyplatiť 1596 eur. Výška čistej výhry však záleží od toho, koľko peňazí konkrétny divák pretelefonoval.
Viacrát sa stalo, že hoci bola vyhlásená prémia za nesprávnu odpoveď, do štúdia v časovom limite neprepojili nikoho a suma prepadla. „Treba čakať na linke, neskladať telefón,“ upozorňovala moderátorka.
Skúšobný telefonát do súťaže trval dvadsať sekúnd. Potom automat oznámil, že prepojenie práve nie je možné a treba to skúsiť znovu.