BRATISLAVA. Opozícia sa chce spojiť a napadnúť novelu zákona o významných investíciách na Ústavnom súde.
Dnes sa na tom dohodli zástupcovia opozičných SDKÚ, SaS, OĽaNO a NOVA na stretnutí s Občianskym združením (OZ) Nie ropovodu.
Obávajú sa totiž toho, že táto právna úprava oberie samosprávu o právomoci a tá potom nebude môcť vstupovať do diskusií o trasovaní pripravovaného ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline.
"Táto novela zákona je škodlivá, a preto sme sa zhodli na tom, že budeme pokračovať v rokovaniach, aby celá opozícia našla 30 podpisov a podala návrh na Ústavný súd, aby pozastavil účinnosť tohto zákona a rozhodol o tom, či je v súlade s ústavou alebo nie," povedal po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi opozičných strán predseda správnej rady OZ Nie ropovodu Miroslav Dragun.
Novelu zákona o významných investíciách schválila Národná rada v júni a podpísal ju už aj prezident Ivan Gašparovič.
Legislatíva definuje, že významnou investíciou je stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 miliónov eur.
Ďalej musí byť národohospodársky významná a jej realizáciou sa vytvorí najmenej 300 nových pracovných miest. Jedným z kritérií na určenie stavby za významnú investíciu je aj rozhodnutie vlády, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme.
V tomto procese sa nepožaduje záväzné stanovisko miestnej samosprávy ako dotknutého orgánu v územnom konaní. A práve táto časť zákona sa nepáči opozícii, ktorá zákon kritizovala ešte pred jeho schválením.
"Tento zákon pripúšťa, že bude vynechaná samospráva, ako aj samotná župa z toho, aby mohli rozhodovať o tom, kadiaľ trasa ropovodu povedie. Je to presný opak toho, čo sa podarilo presadiť v rokoch 2006 až 2010, kedy sa napríklad pri ťažbe uránu vďaka tlaku opozície podarilo prijať zákon, aby povinne s takouto ťažbou museli súhlasiť obce a krajská samospráva. Tento zákon dáva do rúk nástroj, aby sa obišla vôľa samosprávy, a tým pádom aj vôľa občanov. Preto mám záujem, aby takéto zákony neplatili," priblížil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo po dnešnom stretnutí.
Za najlepšie riešenie opoziční poslanci považujú to, aby Ústavný súd pozastavil účinnosť tohto zákona.
"Zákon považujeme za škodlivý vo svojej podstate. V konkrétnom prípade ropovodu je to len ukážka toho, ako sa mieni táto garnitúra rozhodovať takpovediac o nás bez nás. Ropovod môže ohroziť vody Žitného ostrova. Obrátenie sa na Ústavný súd preto podporujem," povedal poslanec SaS Peter Osuský.