Fico tvrdí, že kontrolný úrad zákon neporušoval, papiere totiž priebežne na web dával a na žiadosť ich poskytol komukoľvek.
BRATISLAVA. Keď sme pred mesiacom preverovali, ako mohol štát zveriť aukciu frekvencií na novú mobilnú sieť firme, ktorá ešte takúto dražbu nerobila, dva týždne trvalo, kým nám úrady sprístupnili kópiu ponuky víťaznej firmy spolu s jej referenciami.
Takéto overenie skúsenosti by podľa zákona malo trvať pár minút, pretože kontrolný Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) je povinný automaticky po skončení akéhokoľvek tendra zavesiť na web ponuky uchádzačov či zápisnice o ich hodnotení, kde sú aj mená úradníkov, ktorí tendre vyhodnocovali.
Pomohla až zmena zákona
Úrad porušoval zákon a nedával na web dokumenty asi dvadsať mesiacov, pretože v novembri 2011 Úrad na ochranu osobných údajov našiel vo zverejnených dokumentoch rodné čísla.
ÚVO tvrdil, že nemá ľudí a peniaze, aby preveroval všetky dokumenty a vyčierňoval tam osobné údaje, radšej preto stopol zverejňovanie všetkých dokladov.
Už mesiac sú dokumenty opäť na webe. Smer totiž cez novelu pravidiel verejného obstarávania hodil zodpovednosť za zverejnenie citlivých údajov na tie úrady, ktoré tendre organizujú.
„Upravili sme funkčnosť systému, dokumenty, ktoré tam obstarávatelia vložia, sú ihneď zverejňované a my už nerobíme ich kontrolu, či sú tam osobné údaje,“ vysvetlil hovorca ÚVO Ján Mažgút.
Odkedy Radičovej vláda presadila zverejňovanie dokumentov z tendrov na webe, na serveroch kontrolného úradu boli nahraté, no nezverejnené dokumenty v objeme 310 gigabajtov, čo zodpovedá asi tristo celovečerným filmom.
Denne úrad prijal vyše päťtisíc strán dokumentov. Kontrolný úrad sľubuje, že všetky ich postupne zverejní.
Na web sa takto dostali ponuky firiem vrátane rôznych potvrdení, že o zákazku mohli súťažiť, ale napríklad aj zápisnice z hodnotenia ponúk.
Fico: Zákon neporušovali
Na nezverejňovanie dokladov z tendrov sa minulý mesiac sťažovala u premiéra Robert Fica bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
„Neplnenie zákonom zverených úloh je okrem iného dôvodom na to, aby parlament odvolal predsedu úradu,“ napísala.
Nepáči sa jej ani argument, že úrad nemá peniaze, aby preveroval, či sú v dokumentoch osobné údaje.
„Ako by štátne orgány pristupovali k občanovi, ktorý má povinnosť platiť dane, ale nezaplatí ich, pretože momentálne nemá na tento účel finančné prostriedky?“ pýta sa.
Fico jej pred dvomi týždňami odpísal, že zápisnice z hodnotenia ponúk či ponuky uchádzačov z tendrov už na webe od začiatku mesiaca sú, pretože sa zmenil zákon.
Úradu, ktorý dovtedy dokumenty nezverejňoval, sa premiér zastal. Tvrdí, že dokumenty úrad priebežne zverejňoval, a keď si niekto vyžiadal nezverejnený dokument, bol mu po kontrole poskytnutý.
„Dokumentácia teda bola po celý čas sprístupňovaná, aj keď v obmedzenom rozsahu,“ odpísal Fico. Sľúbil, že kontrolný úrad zverejní dokumenty aj spätne.