Návrh nového stavebného zákona, ktorý pripravilo ministerstvo výstavby nie je len o čiernych stavbách. Obsahuje aj zmeny, ktoré sa týkajú definícií stavieb, stavebného konania, ohlasovania či poplatkov. Mnohé z nich sú len drobné, no nájdu sa aj také, čo sa dotknú občanov – stavebníkov.
Čo plánuje ministerstvo zmeniť pri ohlasovaní stavieb? Pozreli sme niektoré základné zmeny.
Nový zákon by mal byť účinný až v lete budúceho roka. Súčasné znenie vystavené na webe ministerstva dopravy (nájdete ho tu) môže každý pripomienkovať do 15. septembra na adrese stavebnyzakon@mindop.sk. Potom návrh pokračuje do legislatívneho procesu.
Po novom stavebný súhlas
Hoci sa stále budú niektoré stavby ohlasovať, v zákone pribudol nový pojem – stavebný súhlas. Ten pošle stavebný úrad po posúdení ohlásenia stavby.
V téme sa dočítate:
O zmenu sa bude žiadať
Jednoduchý nákres postačí aj naďalej
Živnostníci zaplatia viac
Podobne ako doteraz stavebné povolenie, ani stavebný súhlas nebudú treba o. i. pri nepodstatných stavebných úpravách, ktorými sa nezasahuje do nosnej konštrukcie stavby a nemení sa spôsob jej užívania ani vzhľad a tiež na udržiavacie práce (mimo pamiatok a stavieb na území pamiatkovej rezervácie, zóny alebo v ich ochranných pásmach).
Veľa sa nemení ani pri stavbách pri ktorých postačí ohlásenie.
Stavebný súhlas bude okrem iného stačiť:
na umiestnenie a uskutočnenie drobnej stavby a jej zmeny, ak sa ňou nemení rozsah drobnej stavby,
na stavebné úpravy, ak sa nimi nezasahuje do nosných stavebných konštrukcií, podstatne sa nemení vzhľad stavby a neohrozuje sa okolie stavby ani životné prostredie,
na obnovu jednoduchej stavby (nová formulácia - ak sa obnovujú alebo menia technické alebo úžitkové parametre existujúcej stavby zásahom do jej konštrukcie alebo do jej technického vybavenia),
na nepodstatné stavebné úpravy a udržiavacie práce na stavbe, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, a na stavbe, ktorá je v pamiatkovej rezervácii, pamiatkovej zóne alebo v ich ochranných pásmach.
(Uvádzame len výber, nový zákon upravuje rozsiahlejší výpočet).
Ploty do dvoch metrov
Nové drobnosti sa skrývajú vo vynovenej a modernejšej definícii drobnej stavby. Výpočet drobných stavieb i príkladov ich využitia je v novom zákone oveľa dôslednejší (vrátane ich charakteristiky), no v zásade sa pôvodný záber zákona nemení.
Zatiaľ čo doteraz bolo drobnou stavbou napríklad oplotenie ako také, po novom sa navrhuje ohraničiť výšku takejto stavby dvoma metrami. Vyšší plot by už teda mal mať iný povoľovací režim.
Vo výpočte drobných stavieb pribudli stavebné výrobky, ktoré plnia funkciu stavby – napríklad prefabrikované garáže, ktoré možno premiestniť a uložiť na upravený podklad. Ľudia ich však ohlasujú už v súčasnosti (platí to pre výrobky s plochou do 25 metrov štvorcových a výškou päť metrov).
Vymenovanou drobnou stavbou v zákone budú v rámci spresnenia napríklad záhradné altánky a chatky, sklady náradia a skleníky, zariadenia ako antény a bleskozvody, či poľnohospodárske stavby na poľnohospodárskej pôde, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 30 metrov štvorcových a výška päť metrov - najmä senníky, sklady krmiva, náradia a hnojív.
Povinný termín pre úrad i pre vás
V novom zákone ministerstvo navrhuje dôslednejšie upraviť ohlasovanie. Pridáva niektoré povinnosti a termíny pre obidve strany.
Ak si nebudete celkom istí, či vám na stavbu bude stačiť ohlásenie, budete môcť požiadať stavebný úrad o záväzné stanovisko. Vyhnete sa teda neistote a čakaní. Stanovisko vám úrad bude musieť poslať do 15 dní odo dňa podania žiadosti. Túto lehotu bude mať na to, aby posúdil vašu stavbu podľa územného plánu a zastavovacích podmienok.
V prípade, že vaše ohlásenie nebude úplné alebo bude mať iný nedostatok, stavebný úrad vás vyzve na doplnenie a určí vám primeranú lehotu. Pokiaľ ju nesplníte, ohlasovanie sa skončilo a stavebný úrad vráti ohlasovateľovi ohlásenie so všetkými prílohami.
Pokiaľ bude ohlásenie v poriadku, stavebný úrad vydá stavebný súhlas do 15 dní odo dňa, keď bude vaše ohlásenie úplné.
Ak stavebný úrad neurčí dlhší čas platnosti stavebného súhlasu, stavebný súhlas platí dva roky tak ako doteraz (okrem reklamného zariadenia). V prípade, že stavebný úrad zistí, že ohlasovanú stavbu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia, vyzve vás, aby ste ohlásenie doplnil o náležitosti žiadosti o stavebné povolenie. Dňom doplnenia sa začne stavebné konanie.
O zmenu sa bude žiadať
Novinkou pri ohlasovaní má byť žiadosť o zmenu ohlasovanej stavby.
„Počas uskutočňovania stavby alebo zariadenia, na ktorú bol vydaný stavebný súhlas, možno uskutočniť zmenu stavby len na základe stavebného súhlasu so zmenou stavby, ktorým sa povolí zmena ohlásenej stavby pred dokončením,“ plánuje ministerstvo prikázať v zákone.
Zmenu stavby alebo zariadenia bude treba ohlásiť rovnakým spôsobom a s dokumentmi, ktoré sa vzťahujú na zmenu stavby alebo zariadenia.
(ht)
Jednoduchý nákres postačí aj naďalej
V súčasnosti dokumentáciu určuje zákon aj vyhláška. Aj po novom by nemali byť podľa ministerstva dopravy veľké rozdiely, hoci sa v zákone aj v súvislosti s ohlásením píše o projektovej dokumentácii.
„V zákone sa zjednotil pojem pre všetky druhy dokumentácie na projektovú dokumentáciu. K ohláseniu stavby je potrebné priložiť projektovú dokumentáciu ohlásenia stavby,“ píše hovorca ministerstva Martin Kóňa.
Projektová dokumentácia k ohlasovanej stavbe po novom teda bude obsahovať naďalej jednoduchý situačný výkres s grafickým zobrazením a technickým opisom stavby, vyznačenie pôdorysu umiestnenia stavby na pozemku s vyznačenými odstupmi od hraníc susedných pozemkov a od susedných stavieb, údaje o stavebnom pozemku a o ohlasovanej stavbe alebo stavebných úpravách.
No ďalej aj architektonické riešenie stavby a urbanistické začlenenie stavby do okolia, predpokladané vplyvy stavby alebo stavebných úprav na územie a okolie stavby a vyznačenie umiestnenia prípojok na inžinierske siete (doteraz jednoduchý technický opis stavby).
Novinkou má byť k ohláseniu predložiť nielen vyjadrenia dotknutých orgánov a ich stanoviská, no tie musia byť zohľadnené v projektovej dokumentácii.
(ht)
Živnostníci zaplatia viac
Do sadzobníku doplnili fyzické osoby - podnikateľov k právnickým osobám.
Pri ohlásení drobnej stavby, stavebných úprav a udržiavacích prác má naďalej platiť fyzická osoba 10 eur a právnická 30 eur.
Po novom však 30 eur zaplatí aj fyzická osoba - podnikateľ (živnostník).
Vypadol poplatok za ohlásenie jednoduchej stavby. Na ohlásenie ju mohol stavebník uskutočniť, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí.
Podľa Evy Daňovej z mestskej časti Bratislava – Nové Mesto stavebné úrady túto možnosť nevyužívali.
(ht)