Ľudia, ktorí splácajú hypotéku, sú však spoľahlivejší dlžníci ako napríklad slovenské firmy, ktoré si požičali v banke.
BRATISLAVA. Krízu, ktorá sa prejavuje tým, že firmy majú málo zakázok a nezamestnanosť je vysoká, banky z pohľadu toho, ako ľudia či firmy splácajú úvery, až tak necítia.
Za posledné dva roky sa podiel nesplácaných bankových úverov výrazne nezmenil. Je ich menej ako šesť percent, ich podiel skôr klesá.
Firmy ako dlžníci Najviac nesplácaných úverov v pomere k ich celkovej sume bolo na jeseň 2010. Pri úveroch pre firmy to bolo len niečo tesne pod siedmimi percentami. Odvtedy sa podiel takýchto úverov mení pomaly a od predkrízovej úrovne má ešte ďaleko.
Platí to najmä o podnikateľských úveroch. Suma tých, ktoré sa nesplácajú, je podľa bankovej asociácie už dlhšie okolo úrovne 1,2 miliardy eur.
Ak hovoríme o úveroch pre firmy, ide najmä o podnikateľov zameraných na domáci trh. Veľkí exportéri si viac požičiavajú v zahraničí ako od domácich bánk.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdDZnSkowek9JNkFSNnBIaUhVTjdHalE&transpose=1&headers=1&range=A24%3AAZ27&gid=3&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":"% zlyhan\u00fdch \u00faverov","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"title":"medziro\u010dn\u00e1 zmena HDP (\u0161tvr\u0165rok)","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":[{"targetAxisIndex":1,"type":"line"},null,{"type":"bars"},null,null,null,{"type":"bars"}],"title":" V\u00fdkyvy ekonomiky neovplyv\u0148uj\u00fa discipl\u00ednu dl\u017en\u00edkov b\u00e1nk","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"legend":"top","focusTarget":"category","type":"line","hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":423},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2,3]},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ComboChart","chartName":"Graf 2"}
„Kríza výrazne zasiahla najmä podnikateľov v oblasti stavebníctva a dopravné spoločnosti,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Príkladom je Doprastav, ktorému banky nedávno na pár dní pozastavili financovanie.
Na to, aby sa podiel nesplácaných firemných úverov znížil, musí sa viac dariť ekonomike. Horšie časy až tak nezasiahli hypotéky. Podiel nesplácaných úverov je tam výrazne nižší.
Razantné zníženie Zaujímavé je na prvý pohľad aj to, že sa zreteľne znížil podiel nesplácaných spotrebiteľských úverov.
Kým počas krízových rokov 2009 a 2010 sa hýbal medzi 12 až 13 percentami, v posledných mesiacoch sa drží pod ôsmimi percentami.
Nie je to preto, že by ľudia boli zrazu lepšími dlžníkmi. Banky hovoria, že ani preto, že by ešte viac sprísnili požiadavky na bonitu tých, čo o úver žiadajú. Hoci situácia na trhu práce nie je dobrá a domácnosti až tak nemíňajú, banky hovoria, že záujem o spotrebiteľské úvery dosť rastie.
„Novoposkytnuté úvery potrebujú istý čas na to, aby sa stali nesplácanými. Tiež mohlo dôjsť k odpisom či predajom pohľadávok,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Marína Smolková.
Suma nesplácaných spotrebiteľských úverov sa od roku 2011 pohybuje okolo 200 miliónov eur.
Demografia je silnejšia ako kríza Úvery pre firmy ubúdajú, ale pôžičky na bývanie ignorujú krízu.
BRATISLAVA. Ak sa niečo správa ako v čase krízy, potom je to vývoj úverovania firiem. Od polovice roku 2012 objem takýchto úverov v podstate stále klesá.
Čo brzdí firemné úvery Banky hovoria, že ak aj firmám stúpnu objednávky, nebežia hneď do banky a nežiadajú o úver, aby nakúpili nové technológie alebo rozšírili priestory na výrobu. Radšej zvýšia svoju produktivitu alebo dočasne zvýšia počet zamestnancov. Záujem o investičné úvery je tak nízky.
Na druhej strane ani banky podľa našich informácií zatiaľ nezľavili zo svojich požiadaviek na potenciálnych dlžníkov.
Riziková prirážka, ktorú firmy platia v úroku, sa síce začína pri čísle 0,4 percenta, no končí sa niekde pri troch percentách. Okrem toho firmy musia mať aj dosť vlastných peňazí, ak chcú uspieť so žiadosťou o úver v banke. Často je to od 30 do 50 percent.
O hypotéky je záujem Proti trendu, akým sa vyvíjajú firemné úvery, idú hypotéky. Národná banka Slovenska každý mesiac zverejňuje, o koľko ich objem stúpol.
Analytik Tatra banky Juraj Valachy hovorí, že rastúci objem hypoték súvisí s demografickým vývojom. Každý rok si veľa mladých ľudí rieši svoje prvé bývanie.
Ukázalo sa to aj počas krízy v roku 2009. Záujem o hypotéky neustal, ich objem medziročne stúpol o desať percent.
Analtyik sporiteľne Valachy hovorí, že kríza sa vtedy prejavila akurát v tom, že ak by nebola, hypotéky by rástli ešte rýchlejšie.