BRATISLAVA. Veľké slovenské stavebné firmy bojujú o prežitie.Zdroj: CEEC
Okrem Doprastavu, ktorý si zháňa nového investora, otvorene hovorí o problémoch aj podnikateľ Juraj Široký, ktorého firmy vlastnia Váhostav.
Členovia jej manažmentu podľa Širokého skúmajú možnosti, ako z problémov von.
„Hľadajú príležitosti v súkromnom sektore, zúčastňujú sa na tendroch na štátne zákazky, ale nevylučujú ani spoluprácu na projektoch v zahraničí,“ píše v stanovisku Široký.
Platia neskoro
Situácia
V stavebníctve
Stavebná produkcia klesla v prvom polroku oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 9,5 %.
Objem prác na novej výstavbe sa znížil o 15,4 %.
Štát vypísal novú súťaž o výstavbu diaľnic a rýchlociest v hodnote 1,2 mld. eur.
Jediný akcionár Váhostavu, spoločnosť Finasist so Širokým v dozornej rade, už údajne pomohol Váhostavu so získaním 7-miliónového úveru.
Neoficiálne sa hovorí o tom, že veritelia Váhostavu budú musieť časť svojich pohľadávok odpísať, keďže firma mieri do súdnej reštrukturalizácie.
Široký priznáva problémy, no naznačuje, že ich vyrieši „zefektívňovanie procesov a tiež personálnej politiky“.
"Váhostav sa nepripravuje na reštrukturalizáciu, nechystá sa odpisovať záväzky, ani ich časť. Finančnú situáciu riešime štandardne prostredníctvom bankového sektoru," reaguje firma.
Váhostav aktuálne stavia pre štát časť D1 medzi Jánovcami a Jablonovom a úsek D1 od Dubnej skaly po Turany.
Firmy, ktoré si na práce pod seba najíma, peniaze za svoju prácu nevideli aj od augusta.
„Niektorí pol roka, iní rok,“ hovorí šéf jedného zo subdodávateľov Váhostavu, ktorý si nepraje byť menovaný.
Údajne však Váhostav má finančný plán, ktorý ráta s ďalšou podporou od Juraja Širokého.
Štát pomôže obom
Firme by mohla pomôcť napríklad zákazka, ktorú dostala od štátu na výstavbu časti diaľnice číslo 3 medzi Svrčinovcom a Skalitým. Tú má stavať spolu s Doprastavom za necelých 330 miliónov eur.
Druhá spomínaná firma teraz súperí aj o stavbu najdlhšieho tunela na Slovensku – Višňové s druhou najnižšou ponukou v hodnote vyše 380 miliónov eur. Skanska je lacnejšia o 44 miliónov eur.
Niektorí dodávatelia Doprastavu hlásia, že platby od firmy sú už plynulejšie.