BRUSEL. Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) a francúzsky socialistický politik Dominique Strauss-Kahn, ktorý vo vlasti čelí obvineniam z kupliarstva, by sa mohol stať ekonomickým poradcom srbskej vlády.
Uviedla to dnes tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na slová srbského vicepremiéra Aleksandra Vučiča.
Vučič v stredu pre srbskú televíznu stanicu B92 uviedol, že so Straussom-Kahnom hovoril "veľmi stručne o možnosti spolupráce". Podľa jeho slov by bývalý šéf MMF mohol pomôcť Srbsku pri riešení problémov s verejným dlhom a ďalších ekonomických otázok.
Vládni tajomníci podľa Vučića oslovili spolupracovníkov bývalého šéfa amerického fondu v utorok.
Vláda okrem toho komunikuje aj s potenciálnymi kandidátmi na zaplnenie poradenských postov z Veľkej Británie, informoval nemenovaný zdroj blízky vicepremiérovi.
Cudzincov má byť ťažšie podplatiť
Cudzinci bez prepojenia na domácu politiku budú menej náchylní na podplácanie, povedal Vučić s tým, že by pri novom kabinete chcel minimálne dvoch ľudí zo zahraničia.
Strauss-Kahn však podľa jeho hovorcu zatiaľ žiadnu konkrétnu ponuku od Belehradu nedostal.
"Potrebujeme týchto ľudí, ktorí vedia viac než my, a od ktorých sa naši ľudia môžu veľa naučiť. Budem to presadzovať bez ohľadu na to, koho to nahnevá," vyhlásil vicepremiér, ktorého úlohou je okrem iného aj boj proti korupcii vo vysokej politike.
Ten je kľúčovou prioritou EÚ a Srbsko by prístupové rokovania s úniou malo začať v januári.
Investorov však straší rastúci štátny dlh a politické spory o tom, kto sa stane ministrom financií prakticky pochovali šancu Belehradu na preventívnu dohodu o úvere od MMF.
Aféra neprekáža
Kupliarska aféra, do ktorej je zapletený Strauss-Kahn, podľa Vučiča neznamená, že poškodila aj jeho povesť odborníka na ekonomické záležitosti.
Srbské vládne zdroje potvrdili, že v rámci príprav na zmeny vo vláde srbská strana kontaktovala Straussa-Kahna. Nemenovaný zdroj však dodal, že išlo iba o prvý kontakt a že francúzsky politik žiada za svoje služby "veľa peňazí".
Francúzski vyšetrujúci sudcovia po preskúmaní prípadu dospeli k názoru, že sa Strauss-Kahn sa musí zodpovedať z obvinení z účasti na organizovanej prostitúcii v luxusnom hoteli v severofrancúzskom meste Lille.
Prípad je vo Francúzsku známy ako kauza Carlton. V prípade usvedčenia z kupliarstva s priťažujúcimi okolnosťami hrozí Straussovi-Kahnovi až desať rokov väzenia a pokuta 1,5 milióna eur.
Strauss-Kahn sa vlani vyhol trestnému stíhaniu v USA, keď sa v decembri dohodol na mimosúdnom a finančnom vyrovnaní s chyžnou z newyorského hotelu Sofitel, ktorá ho obvinila zo sexuálneho napadnutia.