A lepšie zarábajúci budú dostávať menej peňazí, ako by dostávali, keby šli do penzie už dnes.
V roku 2009 odchádzali slovenské ženy v priemere do dôchodku skôr, ako dovŕšili 58 rokov. Ženy v Nórsku či na Islande až o desať rokov neskôr.
Ženy v Španielsku či Portugalsku, čo je krajina s rovnakým HDP na obyvateľa ako Slovensko, až o sedem rokov neskôr.
Veľmi ľahko sa dá spočítať počet krajín Únie, kde v roku 2009 chodili ženy do dôchodku ešte skôr ako na Slovensku. Je ich presne nula celá žiadna nič. Aj celkový priemerný vek odchodu do dôchodku sme mali v tom čase najnižší.
Niežeby sme to nedopriali. No preto, že dôchodky sú najväčšia položka vo výdavkoch verejných financií, ďaleko pred zdravotníctvom či školstvom, odrazilo sa to v problémoch dôchodkového systému.
Zlatý vek Dnes vieme, že v budúcnosti nás čaká veľká dôchodková diera. A zvyšuje sa tlak, aby sme ju riešili už teraz. Kríza totiž svet naučila, že sa nestačí pozerať na to, aké sú aktuálne čísla hospodárenia krajín, ale kam ich celkové hospodárenie smeruje.
Krátkodobo sa čísla zlepšovať dajú pomerne ľahko. Napríklad prestanete opravovať cesty či nemocnice. Skôr či neskôr vás však tento typ šetrnosti dobehne.
Preto je dôležitejšie pozerať sa, ako je systém krajiny nastavený z dlhodobejšieho pohľadu. A s naším dôchodkovým systémom to dlhodobo vyzerá zle. Ak by sme fungovali ďalej tak ako v roku 2009, ťažko by sme to zvládli.
Keďže náš dôchodkový systém vyzerá neudržateľne, dotlačili nás z Európskej únie k tomu, aby sme navrhli zmeny, po ktorých by mohol fungovať.
Zákon, ktorý výrazne mení dôchodkové pravidlá, bol prijatý pred rokom. Keďže tieto zmeny sa dotknú až ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku o desiatky rokov, prešiel relatívne bez záujmu. Teoreticky sa môže za ten čas stokrát zmeniť, ale prakticky k jeho veľkému zjemňovaniu sotva dôjde. Nebudú peniaze.
Preto už teraz vieme povedať, že byť dôchodcom už nebude také výhodné ako dnes. Dôvody sú dva: odklad odchodu do dôchodku a úprava výšky dôchodkov.
Môžeme dlho filozofovať, aké ťažké je vyžiť zo súčasných dôchodkov, že rastú pomaly a podobne. No ak sa nám už dnešné dôchodky zdajú nespravodlivé, tie, ktoré sa budú vyplácať o desať, dvadsať či tridsať rokov, budú ešte nespravodlivejšie.
Pracovať sa bude viac Prvá vec, prečo bude v budúcnosti dôchodcovský systém nevýhodnejší, je, že na rovnako dlhý dôchodok sa bude pracovať dlhšie.
Ráta sa s tým, že tak vtedy, ako aj dnes budú ľudia na dôchodku 19 – 20 rokov. To zostane zachované, no dĺžka života sa pomaly predlžuje.
Dnes na takýto dôchodok musíte odpracovať zhruba 40 rokov. Ľudia, ktorí začínajú pracovať dnes, budú musieť na rovnako dlhý dôchodok pracovať až 46 rokov.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dG1LejIwVFI3TEs0RU9IcnpTd01sY3c&transpose=0&headers=1&range=A2%3AG60&gid=0&pub=1","options":{"chartArea":{"height":"72.5%","width":"69.512%","left":"7.281%","top":"14.382%"},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":"","minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"gridlines":{"color":"#d9d9d9"},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"booleanRole":"certainty","curveType":"","title":"V akom veku sa p\u00f4jde do d\u00f4chodku","animation":{"duration":500},"legend":"right","lineWidth":2,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Zdroj: Rada pre rozpo\u010dtov\u00fa zodpovednos\u0165","minValue":null,"gridlines":{"color":"none"},"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"tooltip":{},"width":500,"height":320},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"LineChart","chartName":"Chart 1"}
Ďalšia vec je zásluhovosť dôchodkov. Princíp, že kto si platil vyššie dôchodkové poistenie, dostane aj vyšší dôchodok, sa bude okresávať.
Príklad: či dnes zarábate polovicu priemernej mzdy alebo jej trojnásobok, v oboch prípadoch vám vymerajú dôchodok zhruba vo výške 60 percent vášho platu (63 verzus 59). Už o päť rokov to bude výrazne inak. Rozdiel medzi týmito kategóriami podľa schváleného zákona bude oveľa vyšší.
Ten, čo platil dôchodkové poistenie z trojnásobku priemerného platu, dostane menej (50 percent zo svojho čistého príjmu), ten, čo platil poistenie z platu polovičného oproti priemernej mzde, dostane v dôchodku naspäť v čistom asi 67 percent svojho platu. Solidarita v dôchodkovom systéme sa tak bude výrazne zvyšovať.
Ďalšia vec je, čo sa s vaším dôchodkom bude diať, keď sa už do penzie v budúcnosti dostanete. Dnes má veľký, až polovičný vplyv na výšku dôchodkov to, ako rastú platy v hospodárstve.
V budúcnosti budú dôchodky zvyšované iba o dôchodcovskú infláciu. Jednoducho povedané, dôchodok, ktorý vám na začiatku priznajú, už reálne rásť nebude.
K tejto téme vás môže zaujímať:
Analýza (pdf) Rady pre rozpočtovú zodpovednosť o dôsledkoch zákona, ktorým sa menia dôchodkové pravidlá
Analýza (pdf) Inštitútu finančnej politiky MF SR o dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému (porovnanie s inými krajinami)
Ani všetky tieto zmeny nebudú podľa prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť stačiť na to, aby dôchodkový systém v budúcnosti nebol v mínuse, akurát nebude v takom hlbokom mínuse ako bez nich. Treba tiež vziať do úvahy, že to všetko, o čom bola reč, sú dnešné odhady budúcnosti.
A ako je známe, odhady vlád o budúcnosti svojich verejných financií sú optimistickejšie ako realita. Druhý pilier, ktorý mal pomôcť rozložiť to bremeno v čase, sme v podstate demontovali.
Na počkanie vieme vytvoriť iks teórií o tom, čo je to spravodlivý dôchodok a kto by si aký zaslúžil. Ale to je nám nanič. No vieme sa pozrieť na to, čo ktorá generácia dostane z dôchodkového systému.
Čoraz menej A vidíme, že v budúcnosti budú ľudia dostávať z dôchodkového systému oveľa menej benefitov ako dnes. Na rovnaké dôchodkové obdobie sa budú musieť viac narobiť.
A za svoje peniaze dostanú výrazne menej ako dnešní dôchodcovia. Hoci sa nám to nezdá, tí, čo sú dnes na Slovensku dôchodcami, zažívajú zlatý vek toho, čo dôchodkový systém dokáže ponúknuť. Ďalej to bude už len horšie.
To je dôvod, prečo by som považoval za celkom konštruktívne, keby sa dôchodcom, ktorí dnes dostávajú najvyššie dôchodky, zmrazil ich rast. Alebo keby aj najvyššie dôchodky rovno klesli.
Aj vďaka týmto peniazom by bolo možné znížiť cenu práce (odvodové zaťaženie), najmä pre slabo kvalifikovaných ľudí. Dane a odvody, ktoré si náš štát účtuje k cene práce, patria v Únii medzi nadpriemerné. Tak ako naša nezamestnanosť.