Brusel chce pomôcť Ukrajine vymaniť sa spod mocenského vplyvu Ruska. Plyn by tak mal tiecť cez Slovensko na Ukrajinu.
BRATISLAVA. Nebude to také jednoduché, ako si predstavujete. Takýto odkaz poslal ruský Gazprom Slovensku, ktoré sa spoločne s Bruselom snaží znížiť jeho mocenský vplyv na Ukrajine.
Euroúradníci a naše ministerstvo hospodárstva plánujú, žeby sa cez Slovensko mohol dopravovať plyn smerom na východ, na Ukrajinu.
Gazprom tvrdí, že si páky na Kyjev chce udržať cez zmluvy o dodávkach plynu.
„Tento nápad je veľmi pochybný. Môže viesť k porušeniu zmlúv,“ zhodnotil europlány Gazprom.
Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
Fiktívne to vraj nejde
Ruský plyn
Cena za 1000 kubíkov
Veľká Británia: 313 USDHolandsko: 371 USDNemecko: 379 USDMaďarsko: 390 USDSlovensko: 429 USDBulharsko: 501 USDPoľsko: 525 USDUkrajina: 560 USDMacedónsko: 564 USD
Cenové odhady boli platné v minulom roku. Odvtedy si viacerí odberatelia Gazpromu vyjednali zľavy. Napríklad Ukrajina by mala mať plyn lacnejší o 10 %. Ceny pre klientov Gazprom nezverejňuje.
Zdroj: Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, energy analytics
Európska únia, a teda aj Slovensko si totiž myslia, že Ukrajine môžu pomôcť plynom zo západu aj bez toho, žeby ho najprv vyviezli do Únie a potom ho tlačili naspäť na východ.
Dá sa to tak, že západní zákazníci Gazpromu, ktorí majú z Ruska objednané príliš veľké dodávky plynu, ich jednoducho nechajú na Ukrajine za nižšiu cenu, než akú za ne Gazpromu sami platia.
Oplatí sa im to, lebo zazmluvnený plyn z východu musia zaplatiť bez ohľadu na to, či ho spotrebujú, alebo nie.
Oplatí sa to aj Ukrajine. Tá dnes platí Rusom za plyn o viac ako štvrtinu viac než jeho západní klienti.
Gazprom však upozorňuje, že Slovensko bude musieť aj tak plyn z Ukrajiny fyzicky prepraviť smerom na západ a potom napumpovať naspäť. Je to preto, že Gazprom predávaný plyn vlastní aj počas tranzitu k jeho klientom.
Ukrajina si ho teda nemôže ani so súhlasom západných klientov Gazpromu nechať rovno u seba. Slovenský prepravca potom vychádza z dohôd Rusov a ich klientov.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba však nevidí fiktívny spätný chod plynu ako nereálny.
Upozorňuje, že na Ukrajinu chce virtuálne vyvážať plyn nemecký koncern RWE. S ním má Gazprom rôzne zmluvné vzťahy. Dohodu na reverze tak nemožno vylúčiť.
Súhlas koncernu Gazprom možno podobne padol aj pri virtuálnom toku plynu z Poľska na Ukrajinu, ktorý je už podľa Európskej komisie realitou.
Môžeme plyn voziť naozaj
Keby to nevyšlo, stále máme možnosť plyn naozaj fyzicky vyviezť na západ a potom ho vrátiť na východ.
Krížom cez Slovensko totiž vedie päť plynovodov a nie je problém jeden z nich prepnúť na reverzný chod. Bude si to však žiadať investíciu.
Duleba hovorí o 20 miliónoch eur, ktoré bude treba na vybudovanie niekoľkokilometrovej plynovodnej prepojky na východe.
Plyn je hlavnou útočnou zbraňou Ruska v geopolitickom zápase, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Pomoc plynárom
Náš prepravca eustream už v minulosti testoval, či by bol záujem o kapacity v plynovode, ktorý by tlačil plyn na východ. Vtedy sa mu neozvalo dosť záujemcov.
Odvtedy sa situácia zmenila. Západné firmy majú pre krízu veľké prebytky plynu.
Brusel tak tlakom na reverzný chod pomáha aj takýmto západným firmám. Za normálnych okolností prebytkový plyn predávajú na takzvaných krátkodobých trhoch so stratou.
Podobný problém má aj Slovenský plynárenský priemysel. Ten práve vyjednáva s Gazpromom o lacnejšom plyne. V rokovaniach bude vraj hrať úlohu aj naša spoluúčasť na pomoci Ukrajine. „Určite je v hre aj taká karta,“ tvrdí zdroj SME.
Od toho, či s Rusmi zľavu vyjednáme, bude závisieť zasa to, či štát prevezme kontrolu nad dodávkami plynu pre domácnosti. Doteraz má totiž v časti SPP, ktorá ich zastrešuje, 51 percent, no neviaže sa na ne manažérska kontrola.
Štát dostal možnosť kúpiť akcie od ich nového majiteľa – firmy EPH. Podľa Dulebu sa však aj Gazprom musí prispôsobovať novým podmienkam na trhu, ktoré hovoria o zlacňovaní.