Za volanie platíme asi ako Nemci či Dáni. Ceny by mohol znížiť štvrtý operátor, dúfa Počiatek.
BRATISLAVA. O mesiac ukáže Európska komisia návrh, ako zladiť podnikateľské podmienky pre telekomunikačné firmy v Európe, aby sme za telefonovanie či surfovanie na webe platili podobné ceny ako Belgičania či Francúzi.
Od operátorov čaká kritiku, začala preto upozorňovať na obrovské rozdiely v cenách, za ktoré telefonujú obyvatelia rôznych štátov Európskej únie.
Kým napríklad Litovčan zaplatil predvlani za minútu hovoru z mobilu asi 1,9 centu, Holanďan 14,7 centu, čo je o 774 percent viac než platí Litovčan.
Nevysvetliteľný rozdiel
„Takýto rozdiel nie je možné vysvetliť rozdielmi v kvalite, nákladoch ani v kúpnej sile obyvateľstva,“ odmieta Brusel tradičnú obhajobu telekomunikačných firiem.
Údaje o cenách za vlaňajší rok ešte Brusel nemá.
Na Slovensku sme predvlani platili v priemere 9,1 centu za minútu hovoru cez mobil, čo je celoeurópsky priemer. Je to takmer päťkrát viac oproti najlacnejšej Litve a len o tretinu menej, ako si účtujú firmy v najdrahšom Holandsku. Spomedzi okolitých štátov platili za telefonovania viac len Česi.
To, že sú cenové rozdiely neštandardné, ukazuje Brusel na potravinách. „Liter mlieka kúpite kdekoľvek v Únii za 69 až 99 centov, čo je cenový rozdiel 43 percent,“ píše Komisia. Medzi najlacnejšou a najdrahšou cenou iPadu je podľa Bruselu rozdiel len desatina.
Podľa eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej čísla ukazujú, že zjednotený telekomunikačný trh naprieč Európou by mal pre ľudí väčšie výhody. „Európska únia musí preto rýchlo konať, aby vybudovala spoločný trh,“ avizuje Kroesová.
Spoločný regulátor?
Čím chce komisárka cenové rozdiely vymazať, zatiaľ nevedno, prvý balík zmien má ukázať na budúci mesiac.
Agentúra Reuters už skôr špekulovala, že výsledkom môže byť spoločný celoeurópsky regulačný úrad.
Nadnárodní operátori ako Deutsche Telekom alebo Orange, ktorí podnikajú aj u nás, totiž považujú za najväčšiu prekážku, že európski regulátori im dávajú rôzne podmienky pri budovaní rovnakých sietí, i keď má fungovať spoločný celoeurópsky trh.
Európska komisia podľa agentúry Reuters tiež zvažuje, že uľahčí podmienky, za akých môžu veľkí operátori kupovať menších.
Zníženie cien za internet si Brusel sľubuje aj od predaja licencií na mobilné siete 4G, ktoré sa hodia na rýchly internet. My s ich predajom meškáme, dražiť by sa mali najneskôr začiatkom budúceho roka. Prvé vysielače by v takom prípade mohli stáť budúci rok v lete.
Kellnerov štvrtý operátor
O novú mobilnú sieť má vážny záujem investičná skupiny PPF českého miliardára Petra Kellnera, ktorá podrobne pripomienkovala návrh podmienok dražby cez verejnú konzultáciu. Oficiálne svoj záujem skupina PPF nekomentuje.
Minister dopravy Ján Počiatek si od príchodu štvrtého operátora sľubuje najmä zníženie cien.
„Jeho príchod na náš trh by s vysokou pravdepodobnosťou rozpútal cenovú vojnu, čo by v horizonte niekoľkých rokov viedlo k zníženiu cien pre zákazníkov,“ tvrdí.
Odpísal to na otázku poslankyne SDKÚ Lucie Žitňanskej, ktorá sa pýtala, či sa o novej mobilnej sieti už rozprával s manažérmi skupín PPF a J&T, ktoré sa o 4G sieť zaujímajú.
Počiatek stretnutia vylúčil, priznal len, že sa o novej sieti okrajovo rozprával s manažérmi troch zabehaných mobilných firiem.