BRATISLAVA. Župy hovoria, že regionálne nemocnice majú problémy. Viaceré majú dlhy, a keďže im štát nezrušil dlh, nevedia sa často s nimi vyrovnať. Radi by si ich prenajali či kúpili viaceré súkromné firmy.
Napríklad nemocnice na východe Slovenska sú z veľkej časti už dlhodobo pod Pentou. Záujem najmä o tie v Trnavskom kraji má aj Kmotríkov Grafobal, ktorý už vlastní Skalickú nemocnicu.
Na prenájom budú ešte špitály v Dunajskej Strede a Galante. Župa sa ich chce zbaviť, aby sa vyhla riziku, že pod jej riadením sa dostanú do konkurzu.
Súkromného vlastníka ešte nemajú napríklad ani nemocnice v Revúcej, Liptovskom Mikuláši, Trstenej, Dolnom Kubíne, Čadci, Považskej Bystrici, Myjave, Galante, Dunajskej Strede, Topoľčanoch, Leviciach, Šahách a Zlatých Moravciach.
V liekoch už väčší nebudú
Okrem Penty a Kmotríka sa o ne pobije zrejme aj skupina Unipharma. Tá má zatiaľ tri nemocnice – v Košiciach Šaci, Handlovej a Bánovciach.
„Radi by sme ich počet rozšírili, či už kúpou, prenájmom, alebo vytvorením nových zariadení,“ povedal SME generálny riaditeľ Unipharmy Tomislav Jurík.
Unipharma podniká najmä v predaji liekov, kde je dvojka na trhu. Tam je však podľa Juríka už obmedzený priestor na rozširovanie investícií. V zahraničí Unipharma investuje len v cestovnom ruchu.
Spomedzi slovenských firiem vlastní nemocnice a polikliniky v Česku len skupina Agel podnikateľa Tomáša Chreneka.
Ďalšiu už nechcú
Iným smerom chce ísť skupina Medirex. Tá má pod sebou aj nemocnicu v Malackách, ktorú im prenajala bratislavská župa na tridsať rokov. Ďalšie nemocnice už nechce.
„Skupina sa sústreďuje predovšetkým na oblasť laboratórnej diagnostiky, kde sme lídrom trhu,“ povedala hovorkyňa Zuzana Kovaľová.
Už s nemocnicou Malacky má skupina problémy. Tá je v strate, a preto firma chce, aby kraj zaplatil za pohotovosti.
Potom, čo sa prípad medializoval, župan aj nemocnica viackrát zmenili dohodu a teraz sa čaká na verdikt septembrového zastupiteľstva.