Penta sa posilňuje aj v poľskom a českom zdravotníctve, no len na Slovensku má reťazec poisťovňa, polikliniky, nemocnice a lekárne.
BRATISLAVA. Keď investičná skupina Penta tento rok hovorila o dlhodobých plánoch, tvrdila, že sa začne zbavovať menších firiem a sústredí sa len na niekoľko sektorov, napríklad na zdravotníctvo.
Za posledné dva týždne to potvrdila veľkými nákupmi, ktorými výrazne posilnila svoju pozíciu na poľskom a stredoeurópskom trhu.
V polovici júla najprv ohlásila, že preberá kontrolu nad skupinou veľkých nemocníc v Poľsku.
Ak poľský protimonopolný úrad povolí aktuálnu kúpu jej lekární, stane sa na tamojšom trhu dvojkou. Za nové investície zaplatila viac ako sto miliónov eur.
Po súhlase úradu môže mať v Poľsku vyše tristo lekární, získala by tak 3,5percentný podiel na trhu. Tamojšou jednotkou je sieť Pelion, ktorá má 600 vlastných lekární a podiel zhruba šesť percent.
U nás aj v Česku je na trhu lekární jej sieť Dr. Max najsilnejšou značkou. Tohtoročné tržby celej siete aj s novými poľskými prírastkami by podľa motejlek.com mohli prekročiť trištvrte miliardy eur.
Prečítajte si tiež:
Privatizáciu nemocníc teraz riadia župy
Nakupujú ďalej
Zväčšiť svoj vplyv v zdravotníctve chce Penta aj nákupom ďalších nemocníc. „V nákupoch nemocníc na Slovensku budeme pokračovať,“ povedal hovorca skupiny Martin Danko.
Zatiaľ u nás vlastní desať nemocníc na východe Slovenska, ktoré sú pod značkou Svet Zdravia. Tie získala najmä v súťažiach, ktoré vypísali župy.
O to, ktoré nemocnice by ešte chcela získať, zatiaľ nehovorí. Najbližšie však treba Pentu očakávať v súboji o župné nemocnice v Trnavskom kraji. Ten chce dlhodobo prenajať nemocnice v Galante a Dunajskej Strede.
Očakávať treba, že všetky župy budú postupne hľadať investorov pre svoje malé nemocnice, pretože nebudú mať z čoho platiť ich straty.
Penta chce nemocnice skupovať aj v Česku, no zatiaľ nehovorí, o ktoré má záujem. V Česku zatiaľ kontrolujú 140 ambulancií.
Nemocnice by chcela napokon získať aj v Poľsku. Tvrdí, že do zdravotníctva iných krajín sa v dohľadnom čase investovať nechystá, výhľadovo nevylúčila Rakúsko či Nemecko. Neuvažujú o investícii v Maďarsku.
Poisťovne už nechce
U nás má Penta najväčšiu súkromnú poisťovňu Dôvera. Má takmer 27-percentný podiel na trhu. Vlani mala zisk takmer 50 miliónov eur.
Ďalej sa skupina do poisťovníctva púšťať nechce. Dôvodom nie je podľa Danka len to, že nikto momentálne nepredáva atraktívnu poisťovňu. Dôležitejšie je, že na rozdiel od lekární a nemocníc by nemali ako získať výhodu z vlastnenia viacerých poisťovní vo viacerých krajinách.
„V každej krajine sú totiž výrazné rozdiely v zákonnej úprave podnikania,“ hovorí Danko.
Pri nemocniciach a lekárňach môže profitovať z nižších cien od dodávateľov, s ktorými sa dohodne centrálne. Okrem toho môžu podobné firmy v rôznych krajinách využívať jedno know–how.
Od investície do ďalšej poisťovne môže Pentu napriek ziskovosti Dôvery odrádzať aj to, že pre ňu čelí sporom s vládou. Smer chce vytvoriť monopolnú štátnu poisťovňu, a tak chce Dôveru kúpiť alebo vyvlastniť. Prvá Ficova vláda zasa poisťovniam zakázala vyplácať si zisk.
Pomohlo by viac firiem
Lekárne, poisťovňu, polikliniky aj nemocnice vlastní Penta len na Slovensku.
Pri zvyšovaní svojho vplyvu jej obchody odobroval vždy Protimonopolný úrad. Ministerstvo zdravotníctva sa preto neobáva veľkosti vplyvu Penty v sektore. Protimonopolný úrad totiž posudzuje, či firma novými nákupmi nezískava také postavenie na trhu, ktoré by mohla zneužívať.
Vlastnenie firiem naprieč rôznymi časťami zdravotníctva však môže spôsobiť problémy. Preto by podľa analytika INEKO Dušana Zachara bolo lepšie, aby na náš trh prišli ďalšie súkromné firmy.
„Ak však existuje súťaž na trhu a kvalitná regulácia prostredia, nepredstavuje ani vlastníctvo poisťovne, lekární a nemocníc jedným súkromným subjektom príliš veľké riziko pre spoločnosť,“ hovorí Zachar.
Súčasné problémy nášho zdravotníctva podľa Zachara skôr súvisia so silným postavením štátu.