BRUSEL. Európska komisia síce zatlačí na ceny, ktoré si operátori účtujú za volania či surfovanie na webe, no návrhy na reguláciu im majú uľahčiť získavanie nových zákazníkov.
Kým napríklad internetový obchod či remeselník môže podnikať v akomkoľvek štáte Európskej únie, telekomunikační operátori musia najprv prejsť registráciou na miestnom regulačnom úrade.
Komisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová chce preto zaviesť spoločné licencie.
Tradičným operátorom to síce nepomôže, pretože oni vždy potrebujú na podnikanie kúpiť aj frekvencie na mobilnú sieť, no spoločné licencie môžu zvýšiť počet takzvaných virtuálnych operátorov, ktorí si prenajímajú sieť od veľkých konkurentov.
Zrušenie roamingu a web bez limitov. Päť zmien z Bruselu
Čítajte komentár >>
Obmedzí sa svojvôľa národných úradov
Tradiční operátori považujú za najdôležitejší návrh, že sa posilní postavenie Európskej komisie. Síce nezaniknú regulačné úrady v členských štátoch, no ich rozhodnutia bude môcť vetovať Brusel.
Keď napríklad miestni úradníci podľahnú tlakom miestnych lobistov a prikážu operátorom znížiť ceny hovorov, i keď to nemá ekonomické opodstatnenie, operátori sa budú môcť sťažovať Európskej komisii, ktorá môže rozhodnutie zrušiť.
Kroesová si chce prisvojiť aj právo rozhodovať, kedy sa majú v Európskej únii predávať licencie na mobilné siete. Nechce členským štátom hovoriť do podmienok ich predaja, no keď budú neférové, môže ich vetovať.
„Predávanie licencií na obraz každého samostatného členského štátu vnáša do celého európskeho trhu extrémnu mieru neistoty a nepredvídateľnosti,“ hodnotí momentálnu situáciu manažér slovenského operátora, ktorý chce ostať v anonymite.
Viacerí oslovení manažéri sa zhodli, že takéto opatrenie by prospelo štátom, akým je Slovensko. Postup nášho regulačného úradu sa totiž často predvída ťažko.
Napríklad pri predaji licencií na šírenie digitálneho televízneho vysielania bol ústretový voči jedinej firme, vďaka čomu vznikol monopol na šírenie televízneho signálu.
Chcú počkať, čo ukáže Kroesová
Slovenskí mobilní operátori zatiaľ nechcú veľmi uniknutý návrh komentovať a chcú si počkať, kým Kroesová na budúci mesiac ukáže jeho konečnú podobu.
„Vzhľadom na to, že nebol zatiaľ oficiálne predstavený, nebudeme teraz návrhy nijako komentovať,“ reagovala hovorkyňa O2 Martina Jamrichová. Dodala, že podporujú návrhy, ktoré zvýšia záujem o rýchly internet a umožnia skvalitňovať služby.