PARÍŽ. Francúzska ekonomika by sa v tomto roku mala vyvíjať v intervale od poklesu o 0,1 % až po rast o 0,1 %. V sobotu to vyhlásil francúzsky minister financií Pierre Moscovici.
Posledný oficiálny aprílový odhad vývoja ekonomiky pre tento rok počíta s rastom francúzskeho hospodárstva o 0,1 %. Viacerí analytici však túto prognózu považujú za príliš optimistickú.
Zhoršený odhad sa viac približuje k prognóze Medzinárodného menového fondu (MMF), podľa ktorej by francúzska ekonomika v roku 2013 mala oslabiť o 0,3 %.
Z prieskumu, ktorý uskutočnila minulý mesiac agentúra Reuters vyplýva, že ekonomika krajiny by v tomto roku mala klesnúť o 0,3 %.
"Tento rok bude slabý a vývoj ekonomiky bude na úrovni od mínus 0,1 % po plus 0,1 %,“ povedal Moscovici. Zároveň doplnil, že rok 2014 bude "prvým rokom skutočného rastu za posledné tri roky".
Francúzsko sa začiatkom tohto roku dostalo do recesie, keď v prvom kvartáli ekonomika krajiny oslabila o 0,2 %, rovnako ako v poslednom štvrťroku minulého roka.