Tak ako sa platy na východe Slovenska nikdy nevyrovnajú hlavnému mestu, tak sa v Bratislave nezarába toľko, čo v Británii, hovorí headhunterka Lucia Štellerová, ktorá päť rokov lovila IT mozgy v Londýne.
Nominálne mzdy rastú podľa štatistík okolo dvoch percent, reálne sa potácajú okolo nuly. Komu vlastne rastú platy a komu nie?
„Áno, po zohľadnení inflácie vlastne platy v priemere nerastú. No stále rastú príjmy v IT sektore a aj niektoré pozície v rámci predaja a obchodu. A platí, že tak ako v zahraničí, aj naše firmy prestávajú odmeňovať zamestnancov celoplošne a začínajú sa zameriavať na ich individuálnu výkonnosť. Variabilná zložka sa zvyčajne pohybuje od troch do ôsmich percent.“
Zarobí u nás IT človek na rovnakej úrovni to isté, čo napríklad v Británii?
„Určite nie. V IT sektore vidieť značné platové rozdiely medzi človekom pracujúcim v Británii a človekom, ktorý má tú istú pozíciu na Slovensku. Pre krajinu je to ešte stále určitou výhodou. Pýtala som sa švajčiarskeho klienta, prečo sa rozhodli premiestniť IT centrum na Slovensko. Prvý dôvod boli nižšie mzdové náklady na Slovensku, druhý kvalita ľudí v IT sektore.“
Kedy dobehnú platy v regiónoch Bratislavu?
„Nikdy, hoci niektoré pozície v regiónoch sa môžu platovo priblížiť Bratislave. Stretla som ľudí, ktorí zarábajú oveľa viac ako ľudia v Bratislave, ale boli to špičkoví odborníci, špecialisti.“
Ktoré profesie pôjdu hore - študujete IT, investujete do zdravotníctva alebo si budujete značku ako remeselník? Dobré voľby. čítajte viac >>
Platí, že väčšiu šancu na lepší plat má u nás ten, kto má zahraničné vzdelanie?
„Nie úplne. Kvalita niektorých našich univerzít postupne stúpa a napríklad už aj STU spolupracuje na medzinárodných projektoch. Navyše niektorým ľuďom tým, že majú zahraničný titul, často stúpne ego, čo je ich nevýhodou. No je jasné, medzinárodné firmy zahraničný titul uvítajú.“
Dlhodobo sú u nás najlepšie platené finančné služby, bankovníctvo, telekomunikácie, IT sektor. Bude to tak aj naďalej?
„Určite, no nesmieme zabudnúť na farmaceutické firmy a remeselné profesie - ak si vybudujete značku. V IT je narastajúcim trendom analýza veľkých dát. Očakáva sa, že do roku 2017 bude takmer dvojnásobný dopyt po pozíciách s tým spojených.“
Sú pozície, ktoré je problém obsadiť, hoci ponúkajú dobrý plat?
„Áno. Sú určité veľmi špecifické technológie alebo povolania, ktoré v danej krajine jednoducho nie sú. Pracujem napríklad s firmou, ktorá k nám preniesla svoje systémy vyvíjané v Amerike. Zistili sme, že skúsený človek, ktorý by mal aspoň akútakú znalosť daného systému, na Slovensku nie je. Preto firmy oslovujú headhunterov.“
Ako by mali ľudia premýšľať, keď si hľadajú prácu. Je už nevyhnutné mať profil na profesionálnej sociálnej sieti?
„Určite by sa mal človek zamerať na vytvorenie si svojej osobnej značky. Hovorí sa, že to, čo raz zavesíte na internet, už odtiaľ nikdy nevymažete. Pokiaľ si dáte pozor na to, čo publikujete, začínate si budovať niečo o sebe v internetovom svete.“
Ak chce mať niekto dobre platenú prácu, mal by si dávať pozor na tetovanie či piercing?
„Určite áno. Ak tetovanie, tak na zakrytom mieste. Výzor je dnes veľmi dôležitý a najmä ak prichádzate do styku so zákazníkom. Už aj programátori majú image štramákov. Už to nie sú popolníky a dlhé mastné vlasy. Keď sa dnes prejdete po vývojárskych centrách, vidíte tam coolových chalanov. Nik v Londýne si nedovolil prísť na pohovor s extravagantným účesom a výstredným oblečením. Ak chcete etnoshop, majte náušnice, kde chcete. Ale keď máte záujem o nejakú vyššiu pozíciu, je to problém.“