BRATISLAVA. Predstavte si, že máte dvadsať rokov a rozmýšľate, aké povolanie vám môže o niekoľko rokov priniesť takmer istú prácu a slušný zárobok.
Ak by ste sa riadili tým, čo hovoria odborníci, šli by ste študovať informačné technológie. „Myslím si, že do budúcnosti sa bude svet deliť na tých, čo porozumejú IT, a tých, čo im neporozumejú,“ hovorí headhunter Dalibor Slávik.
Podobne riaditeľ personálnej agentúry McROY Group Luboš Sirota: „Najvýraznejší rast platov očakávame v sektoroch IT, telekom a sieťové odvetvia, v priemysle naďalej pri sofistikovaných pozíciách typu programátori CNC strojov.“
Pochopiť zákazníkov
Už dnes na trhu chýbajú špecialisti na nové mobilné či dátové technológie či IT bezpečnosť. A nie je dôvod predpokladať, že školy budú digitálnych odborníkov produkovať rýchlejšie, ako bude rásť dopyt po ich práci.
Firmy budú prichádzať s novými aplikáciami, ktoré budú pomáhať ľuďom zblížiť sa s ich produktmi. Tak ako sa do mobilov dostali banky, budú sa tam chcieť dostať aj iné firmy. Keď už sú v mobiloch, znamená to, že vedia byť neustále pri zákazníkovi.
S tým budú čoraz viac súvisieť profesie, ktoré budú spracovávať dáta.
Kým dnes je to doména veľkých obchodných reťazcov a malej skupiny eshopov, v budúcnosti budú mať obrovské dáta o zákazníkoch aj malé firmy.
Kto z nich nebude vedieť dolovať informácie tak, aby dokázal ponúkať zákazníkom produkty na mieru, neprežije. Personalisti odhadujú, že sa tu uplatnia ľudia s kombináciou ekonomického vzdelania, znalosti matematiky a skúsenosťami v IT.
Tak ako sa platy na východe Slovenska nikdy nevyrovnajú hlavnému mestu, tak sa v Bratislave nezarába toľko, čo v Británii, hovorí headhunterka Lucia Štellerová, čítajte viac >>
Lebo starneme
Hoci mnohé trendy prichádzajú neočakávane, predpovedať budúci rastúci dopyt po profesiách v zdravotníctve a ošetrovateľstve možno pomerne spoľahlivo. Demografický vývoj totiž možno predpovedať na desiatky rokov relatívne presne.
„Keďže populácia starne, do popredia sa dostávajú profesie ako osobná asistencia, wellness a zdravotná starostlivosť,“ hovorí headhunter Slávik.
Ľudia budú čoraz viac vyhľadávať napríklad fitnes a jogové štúdiá, viac práce budú mať zrejme aj fyzioterapeuti, nielen klasické medicínske profesie.
„Raketovo sa dnes vyvíjajú odbory, ktoré súvisia s nanotechnológiami, genetikou, biochémiou. Táto kombinácia s technikou v súvislosti so starnúcou populáciou bude v budúcnosti žiadaná,“ hovorí riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.
Menej zručná populácia
Skrátka nemusia prísť ani klasické remeslá. Ľudia sa v práci čoraz viac špecializujú, majú menej voľného času a preto, ak sa niečo pokazí, je rozumnejšie zaplatiť za opravu špecialistom.
Okrem toho bude klesať šanca, žeby domáci majstri mali prístup k náhradným dielcom alebo pochopeniu aktuálnych technológií, tak ako to bolo v minulosti.
„Remeselníci budú určite na vzostupe, práčku si už ani dnes nikto doma sám neopraví,“ hovorí headhunter Slávik.
Nie každý si polepší
Posúdiť, kde budú platy stúpať alebo nie, možno skúsiť aj podľa toho, ako sa ten-ktorý sektor vyrovnal s krízou. „Minulosť ukazuje, že s krízou si dobre poradili sektory ako farmácia, energetika či telekomunikácie,“ povedal Martin Miklanek, regionálny manažér Manpower Slovakia.
Medzi najlepšie platených patria aj zamestnanci bankového sektora, aj keď ten sa po kríze nevyhol prepúšťaniu. „Ľudia, ktorí dokážu priniesť nový biznis, budú dobre zaplatení,“ predpokladá hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
No rátať treba aj s tým, že v niektorých typoch pozícií sa rast platov spomalí alebo aj zastaví. „Tento trend predpokladáme najmä pri netechnických smeroch, administratíve, cestovnom ruchu, gastronómii a hotelierstve,“ povedal Miklanek.
Nárast miezd spred krízy sa nevráti
Aj keď reálne platy budú rásť, nedá sa čakať, že do desiatich rokov dosiahne ich rast predkrízovú úroveň.
BRATISLAVA. Sedem až desaťpercentný nárast reálnych miezd? Už je to minulosť, ktorá sa pravdepodobne tak skoro nevráti. Reálne mzdy budú rásť len mierne.
„Keďže rast HDP sa spomalil a inflácia je nízka, rast platov sa z dvojciferných zmenil na jednociferné,“ hovorí Melinda Izsáková, manažérka pre odmeňovanie a benefity slovenskej pobočky Dellu. Podobne sa rýchlosť rastu platov znížila aj v iných firmách. Niekde ešte výraznejšie.
Ani v nasledujúcich desiatich rokoch sa nedá očakávať, že by reálne mzdy začali stúpať tak ako pred krízou.
„Kríza sa zmenila na novú realitu. Nemôžeme očakávať, že sa všetko vráti späť do starých koľají. Z tohto pohľadu najlepšie už bolo,“ hovorí Luboš Sirota, šéf personálnej agentúry McRoy Group.
Reálne platy budú podľa neho rásť, ale v miere, ktorá medziročne zrejme iba zriedka prekročí hranicu troch percent. Aby sa u nás vrátila éra vysokých rastov reálnych miezd, treba sa najskôr popasovať s vysokou nezamestnanosťou, hovorí Miroslav Dravecký, projektový manažér prieskumu Platy.sk. „Čo môže trvať tých desať rokov. Potom bude priestor na výrazné zvyšovanie platov.“
Marianna Onuferová, Veronika Folentová